Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 799

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

.
 

 
Pieniądze na ulicy.

W październiku obchodzimy Miesiąc Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (bo chyba nikt go nie zniósł formalnie, a przyjazne uczucia przecież ciągle są żywe, można je czuć też w stosunku do niezupełnie martwego nieboszczyka). Ciekawe, czy została formalnie rozwiązana największa w polskiej historii organizacja społeczno-polityczna - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, która liczyła, łącznie z członkostwem zbiorowym, dobrze ponad 10 milionów osób. 
Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że znów jest z czego brać przykład. 
Oto w rosyjskim obwodzie belgorodzkim, na pograniczu z Ukrainą, wprowadzono zakaz używania brzydkich słów. 'Za 'mać', i tym podobne, płaci się 1.500 rubli (około 50 $). Już po kilku dniach od wprowadzeniu prikazu, kasa państwowa zasilona została o 50.000 $. Licząc na warunki polskie, biorąc pod uwagę umiłowanie Rodaków do wszelkich k.., h.., p., d.., itp., to wręcz nieograniczona kopalnia pieniędzy. Z jedno zdanie wypowiedziane przez gadatliwego rozmówcę na ulicy państwo może zarobić kilkaset dolców. 
Ale najważniejsze w tym, to strona moralna. Otóż nagle, różne żuliki spod kiosku z piwem, oprychy, czy zwykli uliczni dyskutanci staną się patriotami jako ostaja finansowa kulejącej wciąż gospodarki. 
Jednym słowem: 

 

"PRZYJAŹŃ - PRZYKŁAD - POMOC"

zasadnicze hasło TPPR, które przyświecało nam przez pół wieku, jeszcze raz w historii państwowości  może stać się zbawieniem. Warto i teraz po nie sięgać, by skończyć wreszcie z trudnościami finansowymi, z jakimi wszystkie rządy polskie borykają się od stuleci. 
Jeśli powiesz coś na k.., 
Rząd pożytek z ciebie ma.
Jeśli powiesz cos na d..,
Już patriotą stajesz sie. 

il.: chuligan w objęciach policjanta,zdjęcie z BBC
i plakat TPPR (z archiwów RA)

[QZD03::059];[QEP05::115]a

.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.55

  Site Meter