Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 798

 

Jedno zdumienie dziennie...

      

.

 Kara boska.

Jest wiele opisów śmierci kapitana Cooka różniących się nieco w szczegółach, natomiast wyjaśnienie głębszej przyczyny tragedii podaje misjonarz Hiram Bingham *).
"Dzięki kontaktowi tubylców z odkrywcami , nieżyjąca już królowa Kaahumanu, Kekupuohi , młoda  żona Kalaniopuu, Kamehameha
[przyszły król] i jego współcześni po raz pierwszy zetknęli się z cywilizacją i światem Chrześcijańskim. Kamehameha i inni, tkwiący w głębokiej ciemności mogli zrozumieć, jakie korzyści mogliby odnieść z kontaktów z tym nowym rodzajem istot. Wielka i uznana wyższość Kapitana Cooka i jego towarzyszy nad krajowcami mogłaby, gdyby powzięto mądrzejsze kroki, dać im godną pozazdroszczenia trwałą siłę moralną, czyniąc z tego pierwszego kontaktu z Chrześcijanami rzecz wielce pożyteczną. 
Gdyby ten wybitny i mający za sobą tyle sukcesów żeglarz, mając na względzie bojaźń Najwyższego, oparł się wszelkiemu oddawaniu czci religijnej jego osobie przez odurzonych tuziemców i nakłaniał ich, by pozbyli się ich okropnych bałwanów, próżnych ofiar i tabu oraz uznali Żywego Jehowę jako jedynego Boga, być może przygotowano by drogę do porzucenia przez nich głupiego i krwawego bałwochwalstwa. Ale to nie było celem tej wyprawy, i gdyby jej wynik był nic nieznaczący, nie byłoby o czym mówić. Nie możemy jednak zlekceważyć faktu, że przez bezpośrednie zachęcanie do idolatrii, szczególnie że [Cook] miał czelność pozwolić, jak ten apodyktyczny Herod, by go czczono, i w tym oszołomieniu zmarł, bo spotkała go kara Boska. 
Jakie to puste, rebelianckie, a jednocześnie pogardy godne, kiedy robak uważa, że należy mu się cześć boska i ofiary od głupich i zbrukanych wyznawców demonów i nikczemnych stworów, i uczyć ich przez zachętę i przykład gwałcić najoczywistsze zasady i przykazania Niebios, zachęcać do samo-uwielbienia, zemsty, niesprawiedliwości i obrzydliwej rozpusty jako sprawy o najwyższej dla nich wartości, bez żadnego zademonstrowania jakiej dopuszczają się zniewagi Wszechmocnego Stwórcy.  
Gdyby jakiś natchniony apostoł, Piotr lub Paweł, lub anioł z Niebios w swej chwale niebieskiej, zamiast tego żałosnego odkrywcy, odwiedził tych głupich i marnych synów i córki Adama, których przesądy i zaślepienie doprowadziło do ruiny, i gdyby próbowali składać mu ofiary i ubóstwiać go, jak szybko by ich odepchnął  zdumiony, jak to powinien zrobić ten żeglarz, i powiedzieć - "Nie tak, uwielbiajcie Boga, waszego Stwórcę i Zbawiciela, ja jestem tylko Jego sługą!" 
Ale w wyniku zupełnie innego przykładu, naród popadł w przesądy jeszcze ciemniejsze niż poprzednio, i zachęcony do cudzołóstwa i jeszcze bardziej niszczącej przemocy, przekazał je następnemu pokoleniu."  

Na pamiątkę po mężu, wdowa po dowódcy trzech wypraw pacyficznych otrzymała skrzyneczkę wykonaną z drzewa ze statku "Resoliution' zawierającą lok włosów zachowany przez marynarzy. (Obecnie w Hyde Park Barracks Museum w Anglii.)

 

*) A residence of twenty-one years in the Sandwich Islands, or, The civil, religious, and political history of those islands : comprising a particular view of the missionary operations connected with the introduction and progress of Christianity and civilization among the Hawaiian people by Hiram Bingham.
Hartford, Conn. : H. Huntington ; New York : S. Converse, 1847
. (tłum. RA)

u góry portret Cooka i statek 'Discovery'
[QZD03::043];[QZD02::067]6;[QCB09::053];QEP05::046]

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter