Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 795

a

 

 

.

 

 

Jedno zdumienie dziennie..          zestawienia tematyczne 

.
 

 
Oszałamiająca czarna wdowa.

Wiadomo, ludzie tym różnią się od większości zwierząt, że mają słabość do narkotyków. Nie ma społeczności, która nie zna jakiegoś sposobu zapominania o rzeczywistości. Szczególne racje po temu mogą mieć więźniowie. Ponieważ nadzór więzienny stara się przeszkodzi popadaniu w narkotyczne nawyki, więźniowie australijscy zaprzęgli do tego celu miejscową faunę. 
W Australii występuje pająk zwany czarną wdową (z czerwonym paskiem na grzbiecie - redback - Latrodectus hasselti). Pająk to okazały (czasem 3 cm), dysponujący silną trucizną blokującą neurotransmisję. Poluje na owady i pająki, ale potrafi rozprawić się nawet z małymi jaszczurkami). Jak to zwykle bywa w przyrodzie, pajęczyce są bardziej jadowite. 
Okazuje się jednak, że rozcieńczony jad wstrzyknięty do krwi powoduje upragnione oszołomienie. Cały wdzięk sprawy polega na tym, że więźniowie hodują pająki w celi więziennej w słoiczku, zawsze jakieś muchy się znajdą, żeby zwierzaki podkarmić. Potem należy pajęczycę 'wydoić', jad rozcieńczyć i narkotyk gotowy. Teoretycznie więzień ma prawo hodować ulubione zwierzątka, które przecież nikomu nie przeszkadzają... 
A w przyrodzie czarne wdowy bywają groźne. Ukąszenie jest bolesne, może być śmiertelne, o ile nie poda się szczepionki na czas. 

il.: Latrodectus hasselti, CSIRO
[QZD03::033];[QEP05::013]a

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2004

v.56

  Site Meter