Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 
No 790

 

Jedno zdumienie dziennie..

 

.

 
Pistolet Cooka.

Pistolet skałkowy będący własnością Jamesa Cooka (1728 - 1779), został sprzedany na aukcji w Edynburgu. Pistolet znajdował się w rękach rodziny przez sześć pokoleń. Rodzina jest w posiadaniu dokumentów świadczących o autentyczności zabytku oraz całym drzewem genealogicznym sześciu pokoleń. Ostatnia właścicielka, potomek w prostej linii najstarszej siostry wielkiego żeglarza, mieszka w Anglii i zdecydowała się z żalem na sprzedaż zabytku, ponieważ rodzina nie ma następcy. 
Pistolet jako taki, belgijskiej produkcji, nie jest wielką rzadkością, niezwykłością jest to, że był własnością Cooka i zapewne z nim wędrował po świecie. Cook nie miał go przy sobie w czasie nieszczęsnego starcia z tubylcami na Hawajach. Ilustracje przedstawiają go ze strzelbą w rękach w momencie śmierci. 
Cena wywoławcza wynosiła 10.000 £. Chętnych było wielu. Dzwonili entuzjaści Cooka z Nowej Zelandii, Alaski i innych stanów US, Australii i Malty. Okaz przeszedł na własność Australijczyka, który zapłacił 19.000 £. (ponad 34.000 $). 
Jak wiadomo Cook cieszy się wielkim poważaniem w Australii, którą odwiedził już w czasie pierwszej podróży pacyficznej w latach 1768 -1771. 

il.:Przedstawiciel firmy aukcyjnej demonstruje pistolet (zdjęcie BBC)
u góry portret Cooka i statek 'Endeavour'

[QZD02::067];[QNT97::014]

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter