Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545 No 774

Jedno zdumienie dziennie...      

 

 

Taniec mimiczny.

James Cook (1728 - 1779) w czasie wszystkich swoich wypraw bardzo dbał, zgodnie z instrukcjami Admiralicji i Towarzystwa Królewskiego, o obiektywny opis obyczajów ludów, z którymi udało mu się nawiązać kontakt. Nie było wtedy fotografów ani dokumentalistów telewizyjnych, funkcję tę pełnili artyści malarze czy rysownicy. Artysta był z reguły uczestnikiem załogi wszystkich wypraw odkrywczych tamtych czasów. W czasie pierwszej wyprawy artystą pokładowym na statku 'Endeavour' był Sydney Parkinson. Rysował na bieżąco scenki z wydarzeń, w których brał udział, malował piękne pejzaże mijanych i odwiedzanych wysp, ilustrował życie na statku. 
Na Raiatea, jednej z wysp obecnej Polinezji Francuskiej, opisał i zilustrował taniec młodych dziewcząt w taki sposób: 

"[mieszkańcy] .. szczególnie młode dziewczęta, tańczą kiedy tylko zbierze się grupa 8 - 10 dziewcząt, śpiewają przy tym najbardziej nieprzyzwoite piosenki wykonując najbardziej nieprzystojne ruchy, przy tym wykrzywiają buzie w nadzwyczajny sposób, czego uczone są od najwcześniejszej młodości."

Zachowują przy tym rytm taneczny tak samo poprawnie, jak tancerki, które widywał w Europie, zauważa artysta.
Takie oto szkice pozostawił w swoim notatniku z czasu podróży.  

Nie wiem, czy do dziś ten specyficzny taniec mimiczny przetrwał na Raiatea. Turyści, jak na wszystkich Wyspach Pacyfiku, witani są tańcami, ale o tańcach mimicznych nikt nie wspomina w licznych opisach wrażeń. Ciekawe, jakie mogły być motywy psychologiczne obrzydzania się ślicznych z natury dziewczyn polinezyjskich. 
Oczywiście w początku dziewiętnastego wieku wszelkie tańce 'nieprzyzwoite' zostały zakazane przez misjonarzy i wiele folkloru zanikło. 

u góry autoportret Parkinsona i statek 'Endeaour'
oraz ozdobne pióra wioseł maoryskich

[QZD03::015];[QAB08::125]p189

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter