Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545
No 769

Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

 
 'Pasta kiwi but ożywi.'

 

 

Znana na całym świecie pasta do butów 'Kiwi' ma nie tak wiele wspólnego z Nową Zelandią, jak by wynikało z nazwy, natomiast ma niespodziewane asocjacje z Polską. 
Pastę kiwi zaczął produkować w roku 1906 niejaki William Ramsay, Australijczyk z Melbourne. Prowadził skromną firmę produkującą środki dezynfekcyjne i różne środki czyszczące. Opracował bardzo dobrą recepturę pasty do butów i nazwał ją 'Kiwi Boot Polish' *), dodał też zgrabne logo. Nazwę tę wymyśliła jego nowozelandzka żona Annie Meek z Oamaru. Pasta nadspodziewanie chwyciła, może dzięki temu, że armia australijska, która akurat zaczęła stacjonować w różnych krajach świata wyposażyła w nią swoich żołnierzy. W ramach różnych działań wojennych australijscy żołnierze pojawili się w Anglii, USA, a także we Francji, Kanadzie, Afryce Południowej, Hiszpanii i Pakistanie. Byli żywą reklamą pasty dzięki wspaniale błyszczącym butom. 
Oczywiście to 'Polish' nie miało nic w wspólnego z Polską, o której nie wiele słyszano w świecie przed końcem pierwszej wojny światowej. Tak więc kiedy nagle po wojnie słowo 'Poland' i 'Polish' pojawiło się w gazetach całego świata, nieodmiennie kojarzyło się z  pastą do butów...
W roku 1961 zmieniona nazwę na 'Kiwi Shoe Polish', ale skojarzenie ciągle, gdzieś tam pokątnie trwa. W czasie drugiej wojny światowej rzekomo zaciemnienia z powodu nalotow (słynny 'Blitz') także nazywano, chyba już bez związku z Polską, 'Kiwi Boot Polish'.
A sami Nowozelandczycy stosunkowo niedwano zaczęli nazywać się Kiwisami, jakieś 20-30 lat temu. 

*) Oczywiście powinno się pisać 'polish', ale w reklamach często jest 'Polish'. 

[QZD03::002];[QNT00::938];[RIR98::077]

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter