Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 
  Żujmy dłużej, czyli sztuczne szczęki a mózg. 

Okazuje się, że żucie ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ale aby żuć, trzeba mieć zęby, albo swoje, albo sztuczne, i to osadzone w szczęce, albo swojej, albo sztucznej. 
A do produkcji sztucznych szczęk na przestrzeni dziejów wykorzystano chyba wszystkie podchodzące materiały. Znane są szczęki z kości zwierzęcych (nie słyszałem o kościach ludzkich, choć powszechnie stosowano zęby ludzkie), z kości słoniowej (a więc też z zęba), żółwiej skorupy, porcelany, muszli łodzika (Nautilus), masy koralowej, wosku, gutaperki, celuloidu. W latach pięćdziesiątych XIX wieku najpopularniejszym materiałem, po opanowaniu metod wulkanizacji, stała się twardo wulkanizowana guma. Bakelit, pierwotna żywica sztuczna, choć wynaleziony w roku 1907, nie zrewolucjonizował protetyki. Dopiero wynalezienie polimerów akrylowych (neo-hecolit) było istotnym postępem i materiał ten używany jest od lat trzydziestych ubiegłego wieku do dziś. Używany jest nie tylko do produkcji szczęk, ale też koronek i mostków. 

Nie wynaleziono jednak dotychczas techniki, która by pozwoliła na zespolenie sztucznej szczęki z dziąsłami. Może inżyniera genetyczna cos tu pomoże, ale o badaniach w tym kierunku jakoś cicho, a żuć trzeba, czym się ma.
Okazuje się, że żucie to nie tylko rozdrabnianie pokarmu mające ułatwić trawienie, penetracje enzymów itp. Sądzi się, że czynność żucia wpływa na działanie części podwzgórza mózgowego, tzw. hippocampus - najstarszą filogenetycznie strukturę nadzorującą reakcje emocjonalne i nadającą wartość otrzymywanym informacjom. 
Nie wiadomo jak powiązana jest czynność żucia z ośrodkiem wartościującym, stwierdza się jednak, że intensywne żucie poprawia pamięć, a doświadczenia prowadzone na myszkach dowodzą, że uniemożliwienie żucia pogarsza ich sprawność w rozwiązywaniu testów labiryntowych i opóźnia starcze otępienie. 

Jednym słowem - żujmy dłużej i starajmy się, by mieć czym żuć!

[QZD02::078];[QZD01::060]11;[QZD01::060]5,8;[QNK21::011];[QPB08::038]


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter