Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

Niekonwencjonalne metody wróżbiarskie (II).

Jeśli z jakichś względów nie mogliśmy wybrać najdogodniejszej i najprawdziwszej (!)  metody odkrywania przyszłości z poprzedniego katalogu, mamy do dyspozycji następne metody. Szczególnie urocza jest: 

Omfalomancja - kontemplacja własnego pępka wprowadzająca w uduchowiony nastrój. Metoda znana z dalekiego wschodu. Można to robić we dwójkę lub zbiorowo. Wtedy oczywiście każdy kontempluje pępek innej osoby. Oczopląs przeszkadza w osiągnięciu stanu uduchowionego.

Molibdomancja - wylewamy roztopiony ołów do wody lub na zimną powierzchnię, na przykład klepisko lub glinianą czy marmurową podłogę w letnich rezydencjach . Z kształtu zestalonego metalu wnioskujemy o sprawie, lub odczytujemy osoby, o które chodzi. Bardzo przypomina to rodzime wróżby praktykowane przy różnych okazjach, gdzie zamiast ołowiu stosowano wosk, co jest bezpieczniejsze. Urozmaicano procedurę rzutując cień woskowych łusek na odpowiedni ekran, najlepiej w świetle księżyca. 

Onychomancja - przepowiednie i charakterologia oparta na interpretacji odbicia światła słonecznego od paznokci. Obowiązują tu pewne reguły interpretacyjne, często znane tylko wróżbicie. Metoda ma pewien sens biologiczny - wzrost paznokci jest odbiciem procesów zachodzących w organizmie. 

Filorodomancja - wnioskowanie o przyszłości na podstawie odgłosu wydawanego przez uderzanie gałązką róży o dłoń. Wskazane jest używanie róży bez kolców. Metoda dobra w sytuacjach intymnych wśród kwiecia. 

Skapulomancja lub spelomancja - wróżenie z zarysów i pęknięć na łopatce prażonej na ognisku. Najlepiej brać do tego celu łopatkę zwierzęcą. Metoda stosowana od tysiącleci w Chinach. Istnieją przypuszczenia, że dała natchnienie do stworzenia pisma chińskiego. 

Splanchomancja - odczytywanie przyszłości przez badanie cech i ułożenia organów wewnetrznych, jelit, płuc, wątroby. Metoda stosowano od bardzo dawna przez Etrusków. Najczęściej praktykowana także tylko na zwierzętach.

Sychomancja - pisanie imion lub pytań na powierzchni liści figowych (można brać inne liście, dąb, lipa, klon doskonale do tego się nadają. Po napisaniu obserwujemy szybkość usychania liścia. Powolne usychanie jest dobrym znakiem dla sprawy, szybkie wróży zły obrót. Ekspertyzę robi się po pięciu dniach. Dla roślin krajowych termin trzeba skrócić.

Tyromancja - przepowiadanie przyszłości na podstawie sposobu w jaki koaguluje mleko przy produkcja sera domowym sposobem. Dobre zajęcie w wiejskim zaciszu na kuchni opalanej drewnem. 

Ksylomancja - ocena przyszłości na podstawie kształtów widzianych w opadających gałązkach drzew lub zapadaniu się galęzi czy drewek w ognisku. Nagłe zapadanie się ogniska oznacza dużą niespodziankę. 

Wreszcie skarpomancja, czyli określanie charakteru i przewidywanie zachowania się na podstawie analizy sposobu zdzierania zelówek butów. Metoda wyjątkowo racjonalna, dawniej stosowana przez każdą szewcową, a i teraz użyteczna w kryminalistyce. Ileż to rzeczy opowiedzieć mógł o kliencie pan Ignacy, do którego nosiło się buty do podzelowania..

Pomijam tu metody banalne, jak wróżenie z kart, z liści herbaty, czy z kryształowej kuli, które wszyscy znamy i stosujemy na codzień.  Natomiast przyszłość technik wróżbiarskich leży w komputerach. Już teraz w wyborze odpowiedniego systemu i oprogramowania polegać możemy tylko na wróżbach. Nie ma żadnego racjonalnego sposobu. Z natury rzeczy wróżbiarsko wybrany komputer szczególnie nadaje się do wróżbiarstwa (o czym kiedyś osobno). 

[QZD01::070] [RIO30::044]

a

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2004

v.51

  Site Meter