Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 
 

Truskawki i historia.

 

 

Madame Tallien (1773 - 1835), z domu Thérésia de Cabarrus, córka bankiera hiszpańskiego, kurtyzana wielu wpływowych i bogatych, zamieszana była w mnóstwo afer w czasie Rewolucji Francuskiej i Cesarstwa. Na pewno znikłaby w gąszczu tysięcy kurtyzan, które działały swoim ciałem od początku ludzkości, a jak się teraz okazuje, nawet i przedtem. A weszła do historii i literatury, głównie kuchennej i kosmetycznej, nie tyle dzięki swemu ciału, jak przystało na kurtyzanę, ale przede wszystkim dzięki truskawkom. 
To ona wymyśliła sposób na zachowanie piękna i młodości. Wedle jej recepty należy się co rana kąpać w rozgniecionych truskawkach. Bierze się 10 kilogramów na jedną kąpiel. Po kąpieli służba ma wytrzeć całe ciało gąbkami nasyconymi mlekiem i perfumami. Skutki widać poniżej. 
Osobiście nie jest w moim guście, ale metoda ma służyć wszystkim paniom, a nie tylko tym, które się komuniebądź podobają. Moim zdaniem jednak poziomki byłyby znacznie lepsze. Zachowały znacznie więcej naturalnego aromatu niż wymęczone zabiegami hodowlanymi współczesne truskawki. Zresztą, prawdopodobnie truskawki wkrótce po sprowadzeniu do Europy miały więcej cech poziomek, niż obecne truskawki (p. uwagi o odmianach w rolnictwie). 

 

[QZD02::055];ART32\024\Ap029

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter