Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

 

 

 

Szukanie męża po brazylijsku.

Święty Antoni Padewski (1195 - 1231) spełnia wiele funkcji jako patron. Jest patronem zbiorów, opiekuje się biednymi (chleb Świętego Antoniego), starymi pannami, przywołuje się go w przypadkach bezpłodności, i jak wszystkim wiadomo, pomaga znaleźć zagubione rzeczy. Stąd znana śpiewka "Święty Antoni, Święty Antoni, zgubiłam cnotę pod miedzą.."  
Znany był ze swego krasomówstwa, nazywany był 'Młotem na Heretyków'. Kiedy w Rimini heretycy nie chcieli go słuchać, udał się na brzeg rzeki i przemawiał do ryb, które słuchały go z
takim napięciem, że podpierając się ogonami wychynęły z wody, by go lepiej słyszeć. Taki miał urzekający  głos. 
Najbardziej frapującą funkcję znalazły dla Świętego dziewczęta brazylijskie. Otóż, gdy się to odpowiednio zaaranżuje, święty znajduje im mężów. Trzeba jednak porcelanową figurkę świętego ugotować w zupie fasolowej, wyjąć z zupy, zmówić odpowiednie modlitwy i solennie zapowiedzieć, że jeśli męża nie znajdzie, będzie gotowany w zupie fasolowej jeszcze raz, aż do skutku. Rzekomo skutkuje. Bo nawet świętemu nie sprawia żadnej przyjemności gotowanie w fasolowej zupie, choćby w najbardziej godziwej intencji.
Święty Antoni urodził się w Lizbonie w roku 1195, zmarł w Padwie w wieku lat 36, dniem świętego jest 13 czerwiec, kiedy to zapewne najbardziej skutkuje omówiony zabieg.     

[QZD02::022];ART32\009\514;[QAB00::300]p20;[QAB03::043]p23

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter