Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

 

 

Muchomor i muchy.

Muchomory, jak sama nazwa wskazuje, od wieków stosowano do 'morzenia' much, czyli do trucia. Teraz, kiedy coraz bardziej przekonujemy się, że chemiczne środki, choć skuteczne zawsze mają działanie uboczne, i to czasem dosłownie astronomiczne, warto zwrócić się do starych, niezawodnych, nieszkodliwych dla nikogo poza muchami, środków. 
Zebrane muchomory należy wysuszyć, wtedy mogą służyć nie tylko w sezonie grzybobrania, ale także przez cały czas kiedy nękają muchy. Oprócz tego niektóre składniki w czasie suszenia nabierają toksyczności, np. kwas ibotenowy przekształca się w muscimol. Kawałki wysuszonego grzyba układamy na talerzyku z mlekiem. Muchy wabione są substancjami zapachowymi zawartymi w kapeluszu (1,3-dioleina), a składnikiem trującym jest między innymi muscimol i muskaryna. A muscimol to po prostu 5-(aminometyl)-3(2H)-izoksazolon lub 5-(aminometyl)-3-izoksazolol. Od samej nazwy muchy giną, a muscimol na ludzi działa oszałamiająco, co od wieków wykorzystują szamani.
Muskaryna (była o niej mowa poprzednio - tu i tu), która także ma właściwości trujące i oszałamiające, występuje w muchomorach w mniejszych ilościach. 

[QZD02::042];QCP05096\42\239;ART32\021p131

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


czerwiec 2004

v.52

  Site Meter