Jedno zdumienie dziennie...

 
 

Stalinogród.

Przeczytałem doniesienie PAPu o katowickich (stalinogrodzkich) nastolatkach, które protestowały przeciwko decyzji katowickich lizusów politycznych i marionetkowego sejmu - 

- drukowały ulotki, w których sprzeciwiały się zmianie nazwy miasta, a na murach kredą i farbą pisały „Precz ze Stalinogrodem”, „Komuna to zaraza”, „Śmierć komunie”. 

Jak wiadomo, decyzja o zmianie nazwy miasta zapadła po śmierci Józefa Stalina. Oficjalnie zatwierdził ją Sejm 28 kwietnia 1953 r. Używanie nazwy Katowice zostało zabronione. Przywrócono ją dopiero 21 października 1956 r.
Zmianie nazwy miasta Katowice na Stalinogród w 1953 roku sprzeciwiały się Natalia Piekarska-Poneta, Barbara Nowakowska oraz nieżyjąca już Zofia Klimonda. Spotkały je za to surowe kary. Przeszly brutalne śledztwo – były bite i poniżane. 
8 czerwca 1953 r. sąd uznał je winnymi 

„sporządzenia i kolportażu ulotek o treści nawołującej do zbrodni i zawierających fałszywe wiadomości, mogące wyrządzić istotną szkodę interesom Państwa Polskiego”.

Barbarę Galas (Nowakowską) skazano na 4 lata więzienia, a Natalię Piekarską i Zofią Klimondę na pobyt w poprawczaku.  Dziś otrzymały tytuł honorowych obywatelek Katowic i symboliczne klucze do miasta. 

O skazaniu sędziów wydających takie wyroki, a nawet o potępieniu nic nie słychać. 

Z przyjemnością odwołuję, to co napisałem kilka dni temu mówiąc o Stalinodarze i Stalinogrodzie. Opór  przeciwko zmianie nazwy miasta był. Zaprotestowały trzy stalinogrodzkie nastolatki... i chwała im za to.

Jedną mam tylko uwagę. Protestowanie przeciwko 'Komunie' było nie na miejscu. O ile wiem, nigdy czegoś takiego po wojnie w Polsce nie było. Była władza szubrawców, lizusów, karierowiczów, wreszcie zwykłych kryminalistów i przygłupów. Nazywanie tego 'Komuną' sugeruje, że była za tym jakaś ideologia.. 
Mogły o tym nie wiedzieć nastolatki. Teraz pewnie już wiedzą. 

[QZD01::053];[QEP03::087]

  

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


maj 2004

v.51

  Site Meter