Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

Fugu i rosyjska ruletka. 

Jak dotąd najbardziej trującą substancją 'wymyśloną' przez człowieka wydaje się być dioksyna. Substancja niezmiernie pospolita, jeden z produktów spalania roślin i wszelkich odpadków organicznych w obecności chloru. Na szczęście w procesach przyrodniczych rozcieńczana jest innymi substancjami  do tego stopnia, że nie stanowi zagrożenia w naturalnych warunkach. Sytuacja się zmienia w przypadku katastrof przemysłowych.
Pocieszmy się jednak. Człowiek z tysiącami laboratoriów naukowych i fabryk prześcigających się w produkcji trucizn na ludzi, zwierzęta i rośliny jest pod względem toksyczności swoich produktów po prostu partaczem. Wspomniana dioksyna jest żenująco słaba w porównaniu do niektórych toksyn naturalnych produkowanych przez zwierzęta, rośliny, grzyby czy bakterie.  Jak widać w tabeli (p. poprzednia notka), dioksyna zbliżona jest co do toksyczności truciźnie występującej w japońskim smakołyku, jakim są rybki zwane fugu. A dania z fugu podawane są w tysiącach japońskich restauracji. Wprawdzie truje się corocznie fugu kilkaset osób, przyrządzać do stołu mają prawo tylko licencjonowami kucharze, ale tetrodotoksyna, odpowiedzialna za jadowitość niewłaściwie przyrządzonych dań, jest dziesiątki tysięcy razy mniej trująca od innych toksyn biogennych. Niemniej, rozkoszowanie się fugu bardzo przypomina 'rosyjską ruletkę'..


Spheroides rubripes (rodz. kolcobrzuchy)

Dla ścisłości warto dodać, że tetrodotoksyna  nie jest produkowana przez ryby, ale bakterie, którymi ryby mogą być zarażone. Na przykład zainfekowana ryba Spheroides rubripes, podawana w restauracjach, gromadzi toksynę w wątrobie i jajnikach i jedno nieostrożne cięcie noża powoduje skażenia całego dania. Patrząc na to z drugiej strony zauważmy, tetrodotoksyna  jest zaledwie kilkaset razy bardziej toksyczna od strychniny czy cyjanowodoru. Daleko jej do innych toksyn występujących w przyrodzie. 
Rząd toksyczności tetrodotoksyny jest stosunkowo niewielki w porównaniu do rycyny, trującej substancji białkowej występującej w nasionach rącznika pospolitego (Ricinus communis). Rycyna jest kilkadziesiąt tysięcy razy bardziej trująca od tetrodotoksyny
(nie mylić z olejem rycynowym, który nie zawiera trucizn). Skutecznie zastosowano właściwości rycyny w rozgrywkach politycznych, kiedy to bułgarski pisarz mieszkający w Londynie został zamordowany w 1978 roku przy pomocy parasolki z odpowiednio spreparowaną rycyną (o czym będzie osobno). 

[QZD00::098];[QZD00::084]

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2004

v.49

  Site Meter