Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 
 

Papież a ruch kołowy.

Sprawa sposobu poruszania się na drodze czy na ulicy, obecnie regulowana prawem, ma swoją długą historię. W dawnych czasach, kiedy noszenie broni o każdej porze dnia i nocy było czymś oczywistym, chodzenie i jazda konna po lewej stronie miała swoje zalety. Ponieważ nigdy nie można było być pewnym czy zbliża się wróg czy przyjaciel, bezpieczniej było mieć prawicę wolną, by bezzwłocznie chwytać za broń i pokazać przeciwnikowi, gdzie jego miejsce. A że większość rycerzy była praworęczna, stąd lewostronny ruch był czymś racjonalnym. 
Rzecz nie była jednak tak oczywista dla gawiedzi, stąd , kiedy Rzym stal się centrum masowych pielgrzymek - jedni przychodzą - ci odchodzą.. -sprawą ruchu drogowego zajął się sam papież. W roku 1300, chyba ze względu na wzmożony ruch stulecia, papież Bonifacy VIII (na tronie 1294 - 1302) zarządził, że pielgrzymi mają poruszać się po lewej stronie drogi. I tak zostało. Ruch prawostronny natomiast był wynikiem wprowadzenia nowej techniki poruszania się po drogach w Ameryce. 
Pod koniec XVII wieku zaczęto w kolonialnej Ameryce używać powozów 'conestoga' (od miejscowości w Pensylwanii o tej nazwie). Były to olbrzymie wozy cztero- do sześciokonne o ładowności ponad 3 ton. Woźnica siedział na ostatnim koniu zaprzęgniętym z lewej strony, by mięć w zasięgu bicza wszystkie konie, jako że woźnice też byli najczęściej praworęczni. A że musiał także widzieć drogę, bo drogi były fatalne, lepiej było prowadzić pojazd po jej prawej stronie. I tak utrwaliło się w Ameryce. A potem świat się podzielił na dwa obozy. Jakie reguły który kraj przyjął i dlaczego, to już zupełnie inna historia. 
W każdym razie w Nowej Zelandii i w Australii jeździ się poprawnie - zgodnie z poleceniem samego Papieża.. 

[il. 1 - korona z herbu papieża Bonifacego VIII]
[il. 2 - conestoga, połowa XVIII w.] 

[QZC09::001]

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2004

v.49

  Site Meter