Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

 Fermentowanie rzewni.

O kazuarynie, czyli rzewni skrzypolistnej (Casuarina equisetifolia, fam. Casuarinaceae, Rzewniowate), słyszy się czasem jako o roślinie o doskonałym drewnie odpornym na termity, używanym do utrwalania widm, ale rzadko jako o roślinie dostarczającej czegoś do jedzenia. Tymczasem australijscy aborygeni zbierają orzeszki rzewni, umieszczają w glinianych naczyniach, dodają świeżego moczu do smaku, ubijają na pastę i pozostawiają na jakiś czas, aż pasta przefermentuje. Potem doskonale nadaje się do spożycia. Nie o wartości pokarmowe jednak chodzi, choć orzeszki rzewni bogate są w białka. Rzecz w tym, że sfermentowana w moczu rzewnia powoduje odurzenie, popada się w trans w czasie którego można rozmawiać z duchami przodków, mieć prorocze widzenia itp. Większe porcje powodują ciężkie delirium. 
Obecnie rzewnie zaczyna się uprawiać we wielu krajach, może warto pomyśleć o imporcie orzeszków, fermentowaniu ich w należyty sposób i zażywaniu jako namiastki alkoholu? Widzenia z przodkami też bardzo byłyby na czasie - można by się pewnie wiele nauczyć...
Zastanawiałem się nad genezą polskiej nazwy tego drzewa i choć nie znalazłem nic konkretnego, wydaje się, że wpadłem na pewien trop. Rzewnia, jako dosyć wyniosłe drzewo, dochodzi do 30 - 40 m wysokości, jest doskonałym wiatrołomem. W rejonie Pacyfiku rośnie często na wydmach nadmorskich i wdzięcznie ugina się w porywach wiatru. Przy tym wydaje rzewne dźwięki, pewnie dzięki specyficznej anatomii zredukowanych liści
przypominających gałązki skrzypu. Alejka wysadzana rzewniami upaja wędrowców koncertem delikatnych, harmonijnych dźwięków. Tak przynajmniej opisywali podróżnicy swoje wrażenia z wyspy Bourbon (obecnie Réunion, departament zamorski Francji).
A dla biochemika rzewnia jest szalenie interesująca jako roślina potrafiąca, dzięki symbiozie z promieniowcami (Actinomycetes), przyswajać azot z powietrza posługując się hemoglobiną. Nasze strączkowe, które też przyswajają azot, robią to w nieco inny sposób. 
Warto jeszcze wspomnieć, że pełna nazwa naukowa rzewni brzmi Casuarina equisetifolia Forst. & Forst, co oznacza, że pierwszy opis naukowy dokonany został przez Forsterów, ojca i syna, uczestników wyprawy Cooka w te strony. Opisali oni szereg roślin i zwierząt specyficznych dla Australii, Nowej Zelandii i wysp polinezyjskich. Wprawdzie w historii botaniki wymieniani są jako Niemcy, nie zmienia to faktu, że czuli sie Polakami.
Ale to już zupełnie inna historia.. 

[QZD00::067];[TZE01::200];[QAB04::465]p231;[QNT04::200]

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


marzec 2004

v.47

  Site Meter