Jedno zdumienie dziennie...

 

 zestawienia tematyczne 

 

 Moda - propozycje wiosenne i letnie dla pań i panienek.

Na ciepłe dni wiosenne (wkrótce odczuwać będziemy skutki efektu cieplarnianego) warto naśladować bardzo pomysłowy, praktyczny i niezwykle skromny strój noszony przez Indianki z plemienia Xingu w Amazonii. Oprócz tego strój ten odznacza się niskimi kosztami jego wykonania i eksploatacji oraz niezwykłymi walorami estetycznymi i kolorystycznymi. Jest w tym stroju także pewien motyw historyczny. Obowiązkowo nosi się szarfę, może być z korali. Wywodzi się to stąd, że kiedy Hiszpanie i Portugalczycy dotarli do tych stron, każdy szanujący się przedstawiciel wyższej kultury przepasany był szarfą (która kiedyś podtrzymywała miecz). Tak jak męski kapelusz przeszedł do damskiego stroju w Peru jako wyraz elegancji i postępu, tak szarfa dodaje splendoru amazońskim dziewczynom. 
Poniższe zdjęcie zrobione jest przed wiejski sklepikiem, gdzie wszyscy się spotykają aby poplotkować i wymienić się wiadomościami z wielkiego świata. 

     

Wyjściowo uzupełniamy strój gustownymi damskimi spodenkami; pasują też kapelusik i odpowiednie korale. 
Ze względu na przyzwoitość spodenki muszą sięgać poniżej kolan. Ze względu na panujący upał mogą mieć pewne przerwy. 

 

 

 

 

Na upalne dni z możliwością przelotnych opadów doskonale nadaje się strój wykorzystujący właściwości fizykochemiczne materiałów produkowanych z wykorzystaniem współczesnej technologii. Strój niezmiernie wygodny, chroni przed niespodzianym deszczem, w miarę pozwala na opalanie wiosennej bieli kiedy wychodzimy na papieroska. Można w nim pracować nawet w poważnej instytucji państwowej, jak w poniższym przypadku. Jest kompletny, przykrywa wszystko do samego dołu, więc żaden gryzipiórek nie ma prawa słowa  powiedzieć. W każdej chwili możemy skoczyć w tym stroju pod prysznic dla ochłody, i nawet się nie zmoczymy. 

 [ilustracje z Polski współczesnej od M. Kuś, Kraków]
[QZD00::077];RCP05025\KEN\040;[QAB03::408]QLE11


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


kwiecień 2004

v.49

  Site Meter