Jedno zdumienie dziennie...

 zestawienia tematyczne 

 

 Niepokojące zjawiska dookoła nas i nieco dalej.  

Zachodzą jakieś radykalne, niepokojące niezmiernie, zjawiska przyrodnicze wokół nas. Tymczasem obserwuje się je sporadycznie, ale w różnych krajach świata i środowiskach ekologicznych równocześnie. 
W Polsce na Podkarpaciu psy zaczęły nałogowo palić papierosy. Robią to tymczasem po kryjomu, ale w miarę pogłębiania się nałogu, staja się coraz bezczelniejsze. Potrafią sprytnie kraść papierosy nieostrożnie pozostawione w zasięgu ich łapy, a czasem nawet, pod nieobecność pana, szperają po szufladach i kieszeniach ubrań w szafie. Jak każdy nałogowiec, gotowe są nawet do popełniania przestępstw, podkradania pieniędzy celem zakupu paczki papierosów kiosku, itp.
Nie trzeba dodawać, że psy nie znają przepisów przeciwpożarowych, mogą więc być przyczyną poważnych podpaleń, jeśli na przykład ukryją się w stodole, czy w magazynku materiałów wybuchowych w domostwach terrorystów. Z tego względu zaleca się posyłać psy na szkolenie przeciwpożarowe, zanim staną się ofiarami nałogu i potencjalnym zagrożeniem. Specjalistyczna szkoła prywatna powstaje w Zakopanem - PSU (Psie Studium Uniwersyteckie - wydaje uniwersyteckie dyplomy honorowane przez działy kadr innych uniwersytetów).  
W Afryce Równikowej i w Indonezji pojawiły się chmary szczurów, które po zaspokojeniu potężnego apetytu bez przerwy tańczą całymi stadami. Pewnie chodzi im o odtłuszczenie. Nie boją się kotów, bo wydzielają przy tym przyjazne feromony powodujące, że koty zamiast wojować ze szczurami, przymilają się do nich i mają ciągoty do kopulacji. 
Pojawiły się tam także olbrzymie żaby polujące bezlitośnie na lwy, tygrysy a nawet słonie, gatunki już i tak bardzo zagrożone (p. wyżej). Nie ma na nie sposobu, ponieważ w mózg trudno je trafić, a postrzał w inne części ciała nie jest groźny - po prostu regenerują prawie w oczach (wiadomo, gady i płazy mają olbrzymią zdolność regeneracyjną. 
Należy oczekiwać jeszcze większych niespodzianek w przyrodzie w związku niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się mutagenów.

foto anim. od M. Wiśniewskiego
[QZD00::038];ART27\01\1

 
1 kwiecień 2004

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


marzec 2004

v.46

  Site Meter