Jedno zdumienie dziennie...

 zestawienia tematyczne 


 

 Słoń i ćma.

Słoń w stanie podniecenia seksualnego jest zwierzęciem nieobliczalnym. Staje się agresywny, szuka zaczepki gdzie się da i z kim się da. Po prostu zachowuje się jak pijany ochlapus w podmiejskim barze, z tym jednak, że stan taki trwać może nawet dwa miesiące bez przerwy. W tym czasie zawartość testosteronu w jego krwi wzrasta pięćdziesięciokrotnie. Nic dziwnego, że robi wtedy różne rzeczy, pewnie dla zwrócenia uwagi na siebie i dla skutecznego podrywu. Słonicom to się podoba, widząc w tym dowód, że to 'fest chłop', i najczupurniejszy jest zwykle zwycięzcą w walce o samicę. 
A wszystko to z powodu stosunkowo prostego związku chemicznego zwanego fachowo octanem 7-dodecen-1-olu  (C14H26O2):

Związek ten jest w słoniowym świecie wszechmocnym feromonem wywołującym stan podniecenia seksualnego. Jak wiadomo feromony służą do przekazywania sygnałów między osobnikami tego samego gatunku, przy tym sygnały te docierają bezpośrednio do podwzgórza (hypothalamus) i nie są kontrolowane przez inne zmysły. Nie wiele wiemy o świadomości innych ssaków, ale w przypadku człowieka mają cechy podświadomych rozkazów, którym trudno się oprzeć, ponieważ pomijają wszystkie bramki kontrolne sterowane przez świadomość. 
Ale w przyrodzie zdarzają się przeróżne zbieżności. Przez jakis kaprys ewolucji, szereg gatunków owadzich także posługuje się tym samym związkiem chemicznym dla tych samych celów. Należy do nich pospolita ćma  - Trichoplusia ni (p. ilustracja obok słonia - Cabbage looper po ang., - nie znam polskiej nazwy). 

Feromony te same, funkcja ta sama, a jednak nikt nie widział, by słoń zechciał kopulować z ćmą wysyłającą najbardziej zapraszające sygnały..
Może to tylko kwestia czasu - krzyżówki byłyby fascynujące - np. sześcionogie uskrzydlone  słonie, ćmy z 'kłami'. Resztę pozostawmy wyobraźni. 

[QZD00::005];[QNK19::022];[QAB00::233]5395

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


luty 2004

v.42

  Site Meter