zestawienia tematyczne 


 
 

 Transplantacja organów wedle Vasco da Gama.

Vasco da Gama (1460 - 1524), słynny żeglarz portugalski, odkrywca drogi morskiej do Indii w latach 1497 - 1499 i twórca portugalskiej potęgi kolonialnej w Azji, miewał różne pomysły, głównie w zakresie tortur i sadyzmu. 
W drodze do Indii, u wybrzeży Arabii napadł na statek wiozący 700  muzułmańskich pielgrzymów, zatopił go, a swoją załogę wysłał na łodziach z zadaniem przebijania dzidami utrzymujących się na wodzie rozbitków. Dla celów wyraźnie szkoleniowych wieszał muzułmanów na masztach aby załoga miała wyraźną tarczę ćwicząc się w strzelaniu do celu. 
Zasłynął też wielki podróżnik z pewnej innowacji kulinarnej, którą zaserwował zamorinowi,  władcy Calicut (obecnie Kozhikode w stanie Kerala). Kiedy Vasco da Gama zawinął do portu ze swoją flotą złożoną z 25 dobrze uzbrojonych statków, zastał tam 20 zakotwiczonych statków handlowych. Spustoszył je, osiemset członków załogi wziął do niewoli, odebrał 'defiladę zwycięstwa' każąc im paradować, a potem ucięto im ręce, uszy i nosy, poderżnięto gardła, ułożono na statku wielki stos, ustawiono żagle, podpalono, i puszczono statek w stronę miasta. Odcięte natomiast członki jeńców ułożono na mniejszej łodzi do której też wsadzono emisariusza, który starał się negocjować z napastnikami w imieniu zamorina. Vasco da Gama polecił emisariuszowi zabrać list napisany na palmowym liściu, w którym zwycięzca proponował władcy, by z amputowanych członków przyrządził sobie curry. W tym czasie curry nie było znane w Europie, uważać można to jako pewną formę uznania dla miejscowych tradycji kulinarnych.
Do sadystycznej perfekcji doszedł jednak Vasco da Gama postępując z pewnym braminem, wysłannikiem zamorina Calicut proszącego a zawarcie pokoju z napastnikami. Braminowi za czelność negocjowania obcięto wargi i nos a także uszy, w miejsce których przyszyto uszy psie. Troje dzieci, w tym dwóch synów bramina, które pewnie z ciekawości przybyły na portugalski statek, powieszono na masztach. 
Wątpliwe, czy ten nowatorski zabieg przeszczepu organów był udany z punktu widzenia medycznego, na pewno jednak był udany jako sposób siania bezwzględnego terroru oraz prezentowania metod i zamiarów gości.
A teraz plaża
Kappakadavu, miejsce pierwszego lądowania floty portugalskiej, jest oazą spokoju, tylko słup pamiątkowy z napisem: 

"Vasco da Gama landed here, Kappakadavu, in the year 1498"

przypomina dawne dzieje.

[QZC09::086];[ART29::016];[QNK19::013]

 
 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


luty 2004

v.42

  Site Meter