zestawienia tematyczne 


 

 A jednak są wielopępkowce.

Poprzednio opisywałem dziwne sprawy związane z występowaniem i liczebnością pępków. Uważa się, że jednopępkowość jest czymś oczywistym, choć nikt z uczonych konkretnie się na ten temat nie wypowiedział. Jakaś zmowa milczenia, czy co.. 
A jednak istnieją wielopępkowce, i to w olbrzymiej ilości. Na dodatek stykamy się z nimi codziennie i wiele im zawdzięczamy. Jednym słowem, wielopępkowce są wśród nas.. tylko nie jako ludzie, ale jako drożdże (np. Saccharomyces cerevisiae).  
Badania przy pomocy mikroskopu skaningowego pozwoliły ustalić, że każda komórka drożdżowa, która się podzieliła lub powstała przez pączkowanie ma 'pępek'. A olbrzymia większość komórek drożdżowych tak właśnie powstaje, bo seks drożdżowy jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim. 
Jak widać na załączonym zdjęciu, każde pączkowanie pozostawia pępkowy ślad na powierzchni komórki. W tym przypadku widzimy komórkę drożdży akurat w momencie pączkowania, niejako 'pępek in statu nascenci'
No, przyznajmy, nie zupełnie taki pępek jak u ssaków, ale jednak anatomiczny ślad łączności między pokoleniami poprzez który przez jakiś czas odbywa się przesyłka pokarmów do nowej komórki.

 

 

[QZC09::068];[ART29::010]p849


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2004

v.41

  Site Meter