zestawienia tematyczne homunculus widziany przez Nicolasa Hartsoeker w 1694 

Twórcza pomyłka.

Mróz zabija żywe komórki na dwa różne sposoby. Tworzące się kryształki lodu odciągają wodę z komórek zagęszczając treść komórkową do granic nieodwracalnej toksyczności, a drugi sposób polega na tym, że drobniutkie kryształki lodu rozrywają delikatne struktury komórkowe powodując kompletny chaos. Jak wiadomo przebieg wszystkich procesów metabolicznych polega na sprawnym przekazywaniu substratów pomiędzy różnymi strukturami zaopatrzonymi w odpowiednie systemy enzymatyczne. Chaos spowodowanym kryształkami lodu uniemożliwia wszelkie funkcje życiowe. 
W pracowni Dr Audrey Smith w Medical Research Council zajmowano się przeżywalnością spermy. W tym celu preparaty ze spermą umieszczano w różnych środowiskach i przetrzymywano w niskich temperaturach (-790C) licząc na wykrycie kryoprotektantów. Okazało się, że w preparacie opisanym jako 'lewuloza' plemniki przetrzymywały nawet tak niską temperaturę. Jednak powtarzanie doświadczeń dawło wynik negatywny. Wtedy sprawdzono co zawierał ten obiecujący preparat i okazało się, że zrobiono pomyłkę laboratoryjną, zamiast zanotowanej D-fruktozy (czyli lewulozy, pospolity monosacharyd) preparat zawierał glicerol. Okazało się także, że w tym samym doświadczeniu zrobiono drugą, niemniej ważną pomyłkę - do roztworu nie dodano tymolu, środka konserwującego. Gdyby nie zrobiono tego błędu, plemniki i tak by nie przeżyły. 


 
 
 
 

Po mozolnych doświadczeniach, już bez błędów, udało się opracować optymalny skład roztworu i tak, dzięki dwóm pomyłkom w jednym doświadczeniu, od roku 1948  rozpoczęła się era sztucznego zapładniania. Pomyłki okazały się twórcze - dosłownie. Tysiące osób zawdzięcza im istnienie. 

[QZC00::044];[QRE01::006]

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2004

v.40

  Site Meter