zestawienia tematyczne 


 

Szatańskie moce ziemniaka.

Ziemniak (Solanum tuberosum), jak wiadomo, radykalnie zmienił kuchnię europejską, a obecnie ogólnoświatową. Kiedy jednak był czymś zupełnie nowym, tak jak wszystkie inne nowości kulinarne, uważany był za najlepsze lekarstwo na impotencję. A że w tych sprawach pieniądze się nie liczą, w szesnastym wieku płacono, w przeliczeniu na wartość współczesną, nawet 2.000 dolarów za kilogram ziemniaków. 
Wśród kolonistów amerykańskich był uważany za doskonały lek przeciwko reumatyzmowi. Wystarczyło nosić bulwę w kieszeni i mieć bóle reumatyczne z głowy. Ciekawe, czy i teraz tak działa. 
Zupełnie jednak inaczej potraktowany został ziemniak przez Szkotów w 1728, dla których Biblia stanowiła podstawowe źródło wiedzy i wskazówek regulujących każdą chwilę życia. Ponieważ w Biblii ziemniak nie jest wymieniony, uznano go za coś bezbożnego, szatańskiego, i zakazano wszelkiej uprawy. Swoją szatańską moc ziemniak przejawił kilkadziesiąt lat później w pobliskiej Irlandii. Dzięki łatwej uprawie i dobrym urodzajom na irlandzkiej glebie, ziemniak pozwolił na potrojenie liczby ludności w bardzo krótkim czasie, a potem, złośliwie, uległ różnym pasożytom i przestał żywić ludzi. Był to olbrzymi szok socjalny. Wielu zmarło z głodu, wielu wyemigrowało do Ameryki. Ludzkość boleśnie dowiedziała się o niebezpieczeństwach wynikających z monokultury. 

[QZC08::067];[TZE03::381]

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


styczeń 2004

v.40

  Site Meter