zestawienia tematyczne 


 

Kaczka wędzona w herbacianym dymie.

Herbatę można pić, można ją jeść, można nią płacić, ale można też delektować się jej dymem. Podawana w co lepszych restauracjach chińskich na całym świecie i wysoko ceniona przez smakoszy  kaczka siczuańska, jeśli przygotowywana jest wedle oryginalnej receptury, wykorzystuje dym herbaciany. 
Recepta jest skomplikowana, potrzeba wiele składników egzotycznych, robota trwa parę dni i składa się z kilku etapów.. Nie będę opisywał szczegółów, podam tylko, że używa się pikle warzywwne i owocowe, pieprz mielony, wino kuchenne, imbir, olej sezamowy i rzepakowy, liście drzewa kamforowego, liście herbaty i gałązki cyprysu. 

Istota rzeczy polega na tym, że w odróżnieniu od zwykłej kaczki smażonej na różne sposoby, tutaj wędzi się ją w dymie nad wolno palącymi się liśćmi herbacianymi i liśćmi cyprysu kamforowego. Wszystkie te rośliny są bardzo aromatyczne i wydają wielce miły w zapachu dym, którym przesyca się mięso kaczki. 
Bardziej prymitywne receptury mówią o smażeniu kaczki w folii aluminiowej po wyłożeniu jej folii liśćmi herbacianymi, ale to już nie to.. (prawdziwa recepta na kaczkę wędzoną w dymie herbacianym znajduje się tu. Ale też nie znajdziemy tu składu specjalnego sosu, który jest najwidoczniej tajemnicą mistrza.)

[QZC08::055]1;[QZA00::051

 

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


październik  2003

v.36

  Site Meter