Płeć lodowca i małżeństwo terminowe. 

Kiedykolwiek widziałem lodowce, albo byłem na lodowcu, nigdy mi nie przyszło na myśl, by zastanawiać się nad jego płcią. Lodowiec a płeć, to pojęcia zupełnie nie pasujące do siebie. Ale innego zdania są Baltowie, mieszkańcy Baltistanu w górach Karakoram w północnym Pakistanie. Uważają, że lodowiec jest albo płci męskiej, albo żeńskiej, choć nie wiem po czym to poznają. Co więcej, w dolinach opanowanych przez lodowce żeńskie pastwiska są bogatsze, pola urodzajniejsze. Baltowie potrafią też skłaniać lodowce do rozmnażania. Przed zimą przynoszą do wybranej doliny bryły lodowca żeńskiego i układają je razem z bryłami lodowca męskiego, a na wiosnę, ani chybi, w dolinie pojawi się lodowiec. Liczą, że będzie to lodowiec damski, życzliwy pasterzem i hodowcom jęczmienia i pszenicy. 
Baltowie są niezwykle prawowiernymi szyitami, nie jedzą pokarmów dotkniętych przez niewiernych, nie piją wody skażonej rękoma czy ustami niewiernych. 
Może dlatego, że są takimi znawcami spraw płci, potrafili też niezwykle sprytnie rozwiązać skomplikowane sprawy małżeńskie. Uznają t.zw. muta,  małżeństwo terminowe. Partnerzy przed zawarciem związku ustalają dokładnie, na jak długo zawierają małżeństwo. Termin może być dowolny, ale konkretny. Można zawrzeć małżeństwo na tydzień, na miesiąc, ale też na wiele lat. Po tym terminie małżeństwo jest automatycznie rozwiązane. Partnerzy mogą zawrzeć ponownie małżeństwo na określony termin, lub wejść w związek małżeński z innymi partnerami. 
Jak tak dobrze o tym pomyśleć, to widać w tym systemie wiele uroku i socjalnego sensu. 

A także jak popatrzeć na lodowce mając na uwadze filozofię lodowcową Baltów, to może coś w tym i jest? 


Oto jaskinia w lodowcu Franciszka-Józefa w Alpach Południowych (Nowa Zelandia, Wyspa Południowa) zestawiona ze szwajcarskim lodowcem Aletschgletscher.

[Baltistan należy do Stanu Jammu i Kaszmir, tragicznie wplątanego w spór graniczny między Indiami i Pakistanem, i nie wiadomo jak się losy Baltów potoczą. Plemie Baltów liczy zaledwie pół miliona osób.] 

[QZC08::004]1,2,4;[QAB03::418]p138;[QNK15::090]

  


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2003

v.28

  Site Meter