zestawienia tematyczne  


 

 Jednorożce innej maści.

Myśląc o jednorożcu najczęściej wyobrażamy sobie koniopodobne lub kozłopodobne zwierzę z rogiem usadowionym na czole, łaszące się do dziewicy-zdrajczyni, która wabi go, by oddać w ręce oprawców- myśliwych. 
Ale jednorożce różnej maści spotyka się na całym świecie w innych kręgach kulturowych, przy tym jednym rogiem obdarzone bywają zwierzaki inne, nie tylko konie. 

 

Na steatytowej pieczęci znalezionej w Mohendżo-Daro widać byka z fantazyjnie ukształtowanym jednym rogiem 

 

 

W arabskich starych zapisach spotyka się często karkkadana - antylopę ze wszystkimi atrybutami jednorożca.

 

 

Dziwnie niefrasobliwie prezentuje się wesoły, żółty zajączek z czarnym rogiem po środku czoła, zwany Al-mi`raj w muzułmańskiej poezji. 

 

 

Natomiast Olaus Magnus, opisujący wszystko co ciekawe w Skandynawii dopatrzył się jednorogiej ryby, przy tym nie był to narwal, ale stwór z wyraźnym rogiem wyrastającym z głowy.  Widać to na ilustracji w dziele wydanym w Rzymie w roku 1555 zatytułowanym 'Historia de gentibus septentrionalibus' (u dołu po prawej stronie)

Wobec tysięcy dowodów na istnienie jednorożca w opisach podróżników, w malarstwie, rzeźbie, podaniach ludowych, poezji, przekazach religijnych, uczeni od stuleci starali się naukowo udowodnić istnienie jednorożca. Jeden  z ciekawszych dowodów dostarczył Otto von Guericke (1602 - 1686), który fascynował się paleologią. Pozbierał różne kości wykopaliskowe i skomponował przedziwnego zwierza z jednym rogiem. Potem okazało się, że kości należą do zwierząt nie mających ze sobą nic wspólnego. Ale jego rekonstrukcyjne podejście do paleologii dało podnietę do dalszych badań. 

Tak więc pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jednorożce były i są, czy to bujda. Odpowiedź jest jedna - jednorożce, nie tylko koniowate, były od wieków, są teraz i będą jeszcze długo. Można się tylko zastanawiać co do formy ich istnienia, ale z kulturowego punktu widzenia nie jest to istotne, czy jest DNA jednorożca. Ważne jest to, że mamy tysiące dowodów jego istnienia w nierybonukleinowej postaci. 

 
 Jednorożec w tytule pochodzi z: Konrad Gesner, 'Historia animalium', 1551

[QZC08031];[QAB03::293]p163,165;QAB03::369]p169;[QAB05::627]p167,249,257

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


październik  2003

v.36

  Site Meter