zestawienia tematyczne  


 

 Cmentarne wizyty.

Kult zmarłych wydaje się być cechą wyłącznie ludzką. Jak dotąd nie udało się zaobserwować podobnego zachowania wśród zwierząt. Doniesienia o słoniach wydają się być wątpliwe. Z drugiej strony, nie wykryto dotychczas żadnej społeczności ludzkiej, choćby na najbardziej prymitywnym poziomie rozwoju, w obyczajowości której nie byłoby elementów jakiejś formy kultu zmarłych. 
Nic dziwnego przeto, że społeczność internetowa tą cechą jest także obdarzona.

Odwiedziłem pięknie prowadzoną witrynę internetową poświęconą cmentarzom na całym świecie. Zawiera olbrzymią liczbę informacji o grobach (4.8 miliona danych), potężny zbiór dokumentacji fotograficznej nagrobków z cmentarzy rozrzuconych po całym świecie. Można tam znaleźć fotografie grobów ponad dziesięciu tysięcy osób ze świata nauki, kultury, literatury, sztuki, polityki, i zwykłych śmiertelników, o których ktoś z bliskich zadbał, by ich tam umieścić. Nic dziwnego, że strona ma 30.000 wizyt dziennie. Pewnie w Zaduszki będzie więcej. 

Tak więc, za naciśnięciem klawisza, możemy sobie obejrzeć grób Chopina w Paryżu, Piłsudskiego w Wilnie, Mur Kremlowski z prochami Stalina, cmentarz Nowodziewiczy w Moskwie z grobem Nadzieżdy Allulijewej, jego pierwszej żony.  Podróż taką łatwo uskutecznić za naciśnięciem tego miejsca..

 

Chopin Piłsudski

Polskich grobów opisano bardzo mało. Przy Chopinie 61 wpisów, tylko kilka polskich..

 

Allilujewa Stalin

Stalin wpisów nie przyjmuje..

 

Heloiza Piotr Abelard
(kwestionuje się prawdziwość tych grobowców)

Przy każdym nagrobku zostawić można kwiaty lub inny wyraz uznania czy pamięci (katalog obszerny, uwzględnia różne gusta i wyznania). Można też, za darmo, uzupełnić dane dotyczące grobu dodając zdjęcia z własnych zbiorów, czy dane biograficzne. 
Jest małe ograniczenie. Na stronach poświęconych osobom kontrowersyjnym, np. Stalina, czy informacji o prochach Eichmanna, Hitlera, itp,  działka przeznaczona na wypowiedzi odwiedzających jest zablokowana. Ze względu na niewłaściwe jej używanie, jak wyjaśniają prowadzący witrynę. 
Są też strony niejako towarzyskie - informacje zebrane razem, a dotyczące na przykład ofiar Jacka Rozpruwacza, zamachowców i ofiary zabójstwa Lincolna, załogi słynnego samolotu z bombą atomową 'Enola Gay', itp.  
Z ciekawostek nieco kuriozalnych - można się dowiedzieć gdzie są kamienie żółciowe prezydenta Eisenhowera, ale można też zostawić zabawki przy pomniku pośmiertnym psa Jima o właściwościach nadpsich, a nawet nadludzkich, jak mówi o tym płyta nagrobna.   

[QZC06::051];[QNT81::021]

 

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


październik  2003

v.36

  Site Meter