zestawienia 
tematyczne 
 


 Niewymowne faraona.

Przy całym złocie, marmurach, drogich kamieniach, berłach i koronach, faraon też nosił majtki. I jak się okazało po otwarciu grobu Tutanchamuna, bardzo proste i wygodne, akurat dobre na tropikalny klimat. 
Tutanchamun panował zaledwie dziesięć lat (XVIII Dynastia, 1333 - 1323 pne), a zmarł mając zaledwie 16 - 17 lat. Przypadkowo grobowiec jego, wprawdzie dwa razy okradany, nie został splądrowany doszczętnie, jak inne, i pozwolił zajrzeć w 'pośmiertne życie codzienne' faraonów, które na pewno odzwierciedlało też to, co działo się za jego życia. 
Przy niezwykłej prostocie i skromności majtek, wszystko, co było widoczne poddanym, było niezmiernie wystawne, zdumiewająco  starannie wypracowane i przepełnione symboliką religijną i polityczną. 

Popatrzmy na sandały, które też znaleziono w grobowcu: 
wypracowane w każdym szczególe, pełne złota, haftów i drogich wstawek. Służyły one nie tylko do ochrony boskiej stopy faraona, ale przy każdym kroku rzucały przekleństwo na największych wrogów jego państwa - Nubijczyków. Faraon, za każdym stąpnięciem deptał Nubijczyka wyhaftowanego bardzo gustownie na podeszwie sandałów, co było wyrazem największej pogardy. Najwyraźniej nie jest to zwykły jeniec, to jakiś król czy książę, na wszelki wypadek skrępowany i uwiązany za szyję. 

Przy okazji polecam niewinną zabawę towarzysko- polityczną. Przypatrując się obwieszonym medalami generałom, ustrojonym uroczyście monarchom, elegancko ubranym politykom, wyobraźmy ich sobie, jakby wyglądali w tej sytuacji w  .. niewymownych. Bardzo to pomaga w odbrązowieniu postaci i uzdrawia podejście do tego, co mówią czy głoszą w swoim majestacie. 

[QZC08::020];[ART27::031]156,107;[ART26::011]458

 

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


październik  2003

v.31

  Site Meter