Zestawienia tematyczne

Cena 'Prawdy'.

'Prawda', sowiecki dziennik partyjny ukazujący się od 1912 roku, swego czasu najtańsza gazeta w Polsce w prenumeracie pocztowej, nabierała w pewnych sytuacjach niezwykłej wartości. Nie ze względu na treść, ale ze względu na sam fakt swego istnienia w papierowej wersji. 
Do obozów jeńców niemieckich w Rosji nie docierała prasa, papier był rzadkością, bibułka papierosowa w Rosji nie była znana, a potrzeba palenia, olbrzymia. 
I tak powstała wymiana handlowa, w wyniku której niespodziewanie tłumacze stali się bogaczami na skalę obozową, bo tylko oni otrzymywali wiodącą wtedy rosyjską 'Prawdę', w której prawdy nie było, ale za to składała się z papieru, nieocenionego materiału dla palaczy. Na wewnętrznym rynku obozowym za jedną stronę 'Prawdy' płacono 600 g chleba.  Jeden numer 'Prawdy', cienki zwykle, niemniej wart był koło pięiu kilogramów chleba. To było bardzo wiele na głodowe warunki owych czasów. Jedyny inny papier, jaki docierał do obozu, to opakowanie samej machorki, ale nie nadawało się na bibułkę, było zbyt twarde. Nadawało się tylko do pisania, na przykład pamiętników... 

[RIQ70::083];[QZC07::093]

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2003

v.28

  Site Meter