Herbata ozdobna.

Jak wiadomo, herbata w postaci cegiełek była środkiem płatniczym we wielu krajach, pożywieniem w niektórych, i napojem na całym świecie. Mniej wiadomo natomiast o herbacie jako ozdobie domowej. 
Im dalej od centrum uprawy herbaty, tym nabierała ona większej wartości. Wreszcie w odległych krajach, gdzie już nie miała bezpośredniej wartości wymiennej, jak kolonialnej Ameryce, stała się symbolem zamożności i ozdobą. Koloniści wieszali tabliczki na ścianach, ustawiali odpowiednio oprawione na kominkach, a jak zaszła potrzeba, wystarczyło nieco cegiełkę podskrobać, wrzucić wiórki do czajniczka, i napój gotowy. 

Prestiż herbacianych ozdób wzrósł wśród kolonistów po słynnej rewolcie w Bostonie o czym będzie osobno). Wyobrażamy sobie na ogół, że zdesperowani koloniści amerykańscy wysypali do morza w porcie bostońskim po prostu herbatę. Otóż niezupełnie było to tak. 'Synowie Wolności', przebrani za Indian z plemienia Mohawków, rozbili 342 skrzynie pełne cegiełek herbaty importowanej z Indii. 
Aby zniszczenie było kompletne, buntownicy wypłynęli na łodziach i rozbijali poszczególne cegły herbaciane wiosłami. Byli też jednak tacy, powyławiali nieco cegiełek i wkrótce pojawiły się one na kominkach i ścianach domostw, jako ozdoba i symbol patriotyzmu. Niektóre firmy oferujące pamiątek sprzedają jeszcze teraz, rzekomo oryginalne cegiełki bostońskie, tylko odpowiednio lakierowane.

(cegiełka po lewej jest to wspólczesna herbata chińska z przeznaczeniem na kominkową ozdobę, ta po prawej, z motywem indyjskim, wykonana jest na wzór oryginalnej 'herbatki bostońskiej'). 

[QZC07::070]1,2,[QZC07::011]4

  


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2003

v.27

  Site Meter