Podróżowanie na nietoperzu. 

Można podróżować na miotle, fruwać na rybie, odprawiać mszę na wielorybie, fruwać w machinie latającej ciągnionej przez orły lub gryfy, można więc i na nietoperzu. 
Robił to przynajmniej Ariel, Dobry Duch Powietrza w komedii Szekspira "Burza', ostatniej, w której autor żegnał się ze sceną. 
Wspaniale przedstawiono nietoperza jako pojazd na kamei z 1830 roku, wykonanej prawdopodobnie przez włoskiego artystę na wzór obrazu angielskiego malarza Severna (1793 - 1879).

Ariel dosiada biało futerkowego nietoperza podśpiewując sobie (niestety, nie mam polskiej wersji):

Where the bee sucks. there suck I:
In a cowslip's bell I lie;
There I couch when owls do cry.
On the bat's back I do fly
After summer merrily.
Merrily, merrily shall I live now
Under the blossom that hangs on the bough.

 

Gdybyśmy mogli podsłuchać, co słyszał Ariel w czasie swojej podróży (zakładając, że dysponujemy aparacikiem pozwalającym modulować ultradźwięki wydawane przez nietoperza do częstotliwości dźwięków słyszalnych przez ludzi (np. z 20-40 kHz do 60 Hz - 10 kHz), usłyszelibyśmy śliczne popiskiwania, w zależności od gatunku dosiadanego zwierzaka oraz sytuacji, jak w poniższych ilustracjach dźwiękowych (format WAV): 
 

 

Wszystkie ilustracje dźwiękowe pochodzą ze strony: The Bat Conservation Trust, za pośrednictwem pięknie prowadzonej strony polskich chiropterologów

Ilustracja u samej góry to reprodukcja iluminacji ze średniowiecznego 'bestiariusza' przedstawiająca nietoperze wedle ówczesnych pojęć, uważane zresztą za ptaki. 

[QZC07::094];QCP05099\33\075;RCP05036\29\77

  


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)


wrzesień 2003

v.28

  Site Meter