muszelka kauri
(Cypraea moneta)


Muszelkowe oczy. 

Kontynuując rozważania na temat muszelek kauri zauważyć można, że zupełnie inne znaczenie mają muszelki kauri ozdabiające różne rzeźby symbolizujące przodków lub duchy plemienne. Już nie są tylko ozdobą, ale symbolem i znakiem innego widzenia świata, umiejętności kontaktowania się z siłami tajemnymi. Przy tym obserwuje się ten awans funkcjonalny u ludów zupełnie ze sobą  niespokrewnionych, nawet zamieszkujących  różne kontynenty. 
Oto rzeźba dziewczyny na wydaniu z plemienia Baluba z dorzecza Konga (obecnie Zair). Obok pięknych naszyjników i bransolet, do delikatnej twarzy pasują szczególnie oczy z muszelek. Zwraca uwagę gest rąk mający podkreślać płodność dziewczęcia, jak również elegancka skaryfikacja - tatuaż brzucha -  wskazująca wyraźnie, że dziewczyna zdała egzamin wytrzymałości na ból, zniosła skomplikowaną operacją skaryfikacji, co jest dowodem zdolności do rodzenia. 
(p. poprzednia notka na ten temat) 

 

 

W zupełnie innym kręgu kulturowym, w Papui w dorzeczu Sepik, gdzie jeszcze do niedawna muszelki kauri były oficjalną monetą, także znalazły zastosowanie w kultowych rzeźbach. 
Styl inny, a funkcja ta sama (po lewej głowa figurki reprezentującej przodków (?), po prawej zakończenie fletu obrzędowego). 

(poprzednie notki o muszelkach kauri: 14; 15; 16; 17.)

[QZC07::028];{QZC06::035];[QAB05::601]p75,83,123

 

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
czerwiec 2003

v.22