Młode lwy (jako danie).

Chwytamy młodego lwa (Panthera leo), lub kilka, najlepiej liczącego sobie około sześć tygodni, zdzieramy zeń skórę przez głowę i czyścimy starannie. Zbieramy osobno krew dodając nieco octu, jak to się robi szykując czarninę np z kaczki. 

Następnie dzielimy mięso na kawałki, dodajemy kilka małych cebul w całości (Allium cepa), kilka korzeni selera (Apium graveolens) i zalewamy na co najmniej dwanaście godzin czerwonym winem (może być o niskiej jakości). Po tym czasie odlewamy wino, zalewamy mięsiwo i warzywa jeszcze raz winem, tym razem wysokiej klasy, dodajemy korzeni i przypraw wedle smaku, powinien być w tym czosnek, i pozostawiamy na conajmniej godzinę. Następnie przenosimy całość do odpowiedniego garnka i gotujemy tak długo, aż tłuszcz zacznie się pienić. Usuwamy pianę tłuszczową i gotujemy jeszcze przez jakiś czas. Na krótko przed podaniem do stołu dodajemy poprzednio zebraną krew przyprawioną octem. Serwować należy w duszonych grzybach z cebulką. 
Inaczej przedstawia się przygotowywanie starego lwa. W zasadzie recepta jest taka sama jak dla wołowiny. Zdania co do smaku starego lwa są podzielone, jedno jest tylko istotne. Otóż mięso lwa przyjmuje taki smak, jaki ma zwierzak, którego tenże lew ostatnio upolował. Jeśli była to np. antylopa, mamy danie lwie z posmakiem antylopy (grupa pustorożców). Jeśli specjalnie zależy nam na antylopowym smaku, należy lwa złapać żywcem i nakarmić antylopą przed ubojem. 
To samo dotyczy, jak twierdzą rzeczoznawcy, kiedy ostatnim łupem pożywienia był myśliwy (Homo sapiens). Osoby wrażliwe na zapach jakiejś szczególnej rasy myśliwych powinni i to brać pod uwagę przez przyrządzaniem i podawaniem do stołu lwich kotletów. 

Poniższa ilustracja jest fragmentem sztychu Dürera. Widać starego lwa w pracowni Świętego Hieronima, który zajęty jest studiowaniem jakichś foliałów. Być może właśnie szuka optymalnej recepty. 

 

[QZC07::010];[QAB05::222]p289,297

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
sierpień 2003

v.26