Łowca kryształów. 

Wilson. A. Bentley (1865 - 1931), amerykański farmer,  przez wiele lat zajmował się swoim hobby mieszkając w małym miasteczku Jericho w stanie Vermont, USA. Całymi dniami, szczególnie w miesiące zimowe, 'polował' na kryształki śniegu. Posługując się prostą kamerą kliszową z optyką mikroskopową i odpowiednim wyłapywaczem płatków śniegowych, bez żadnych urządzeń chłodzących, wykonał tysiące wspaniałych zdjęć. Był pierwszym, który otrzymał zdjęcia płatków śniegu już w roku 1885. Dostarczał je szkołom, obsługiwał towarzystwa naukowe i wydawnictwa. Wreszcie, w roku 1931, na krótko przed śmiercią, przy poparciu prywatnych sponsorów i Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego wydał wspaniałą książkę (wespół z W. J. Humphreys).
Zamieścił w niej ponad 2000 doskonałych fotografii pojedynczych płatków śniegowych. Starał się także wprowadzić klasyfikację morfologiczną tej niezwykle zróżnicowanej formy kryształów. 
Nie wiem, czy klasyfikacja Bentleya obowiązuje nadal w krystalografii, ale książkę, strona po stronie, można oglądać godzinami i zdumiewać się różnorodnością kształtów. Wyroby jubilerskie to dziecinna zabawka w porównaniu z dokonaniami przyrody. 
Oto przykłady wybrane losowo - str. 197i 183:  *)


A cudeniek takich jest ponad 2000 sztuk!  
Wszystko wykonane przez niezwykle cierpliwego i pracowitego fotografa - amatora widocznego na zdjęciu wraz ze swoim staroświeckim aparatem fotograficznym. 

Przyrodnika zastanowić musi jeszcze jeden aspekt tej prezentacji. Otóż mamy do czynienia z niezwykle prostym, jednym z najprostszych związków chemicznych, jakim jest woda. Po prostu jeden atom tlenu, dwa atomy wodoru, H2O, i to wszystko. Tak prosty związek chemiczny potrafi formować nieskończoną liczbę różnorodnych kryształów, przy tym geneza tej różnorodności jest nie do opisania i odtworzenia. Starania wyhodowania większej populacji identycznych kryształków wody o małym nawet stopniu złożoności nie udają się. 
Wyobraźmy sobie jaka potencjalna różnorodność morfogenetyczna tkwi w nieskończenie bardziej skomplikowanych związkach stanowiących składniki organizmów żywych (wielocukry, białka, kwasy nukleinowe, dezoksynukleinowe..).
-----------------------------------------------

*) reprodukcje z ksiązki:

W. A. Bentley and W. J. Humphreys
Snow Crystals
McGraw-Hill Book Company, Inc.,
New York and London, 1931 (228 str.)

[Ze zbiorów R. Antoszewskiego, 
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia)

-----------

 

 

 

 

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
czerwiec 2003

v.22