Perła czarno-biała.

Znane rubaszne określenie dziewczęcego wdzięku - "ma ząbki jak perełki, bo w każdym dziurka" - nie odnosi się do najbardziej wartościowych pereł. Te nie nawleka się na sznureczki i  nie dziurkuje. Oprawiane bywają w złoto, platynę, diamenty są ich towarzystwem, no i najważniejsze - doskonałą oprawą dla najlepszych pereł są najśliczniejsze dziewczyny. ..


 

 

Perły (czarne i brązowawe) z atoli Wysp Cooka

 

Unikatem w skali światowej i kuriozum biologicznym jest tak zwana 'perła palatynacka' przechowywana w muzeum w Monachium. Niezwykłość jej polega na tym, że jest ona w częsci biała z typowym połyskiem perłowym, a w części zupełnie czarna. Nieznane jest jej pochodzenie. Wiadomość o niej pojawiła się w dawnych inwentarzach Domu Bawarskiego, panującego wtedy w Palatynacie (obecnie związkowy kraj niemiecki - Nadrenia-Palatynat). Przekazywana była z pałacu do pałacu w wyniku różnych koligacji, aż znalazła się pod koniec osiemnastego wieku w Monachium w skarbcu Karola Teodora, elektora Palatynatu z rodu Wittelsbach (1724-1799). 
 Jest to piękny okaz oprawiony między dwoma złotymi wężami wysadzanymi bogato diamentami.  

Mając na uwadze sposób w jaki perły tworzą się w organizmie perłopława, trudno sobie wyobrazić mechanizm powstania tego kuriozum. A może jest to zgrabny falsyfikat? Wiele falsyfikatów znajduje się w kolekcjach dziwności najbardziej renomowanych muzeach świata.. 

QZC06::038];QCP05096\13\141;RCP05066\020\041;EB3,125

  


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
czerwiec 2003

v.22