Jak podawać latającego lisa (do stołu).
 


Latający lis (Pteropus)

Latającego lisa (Pteropus mariannus mariannus, nietoperz z rodziny rudawkowatych) można gotować w mleku kokosowym, albo przez 45 min w zwykłej wodzie, poczym dodać trzeba soli i płatków kokosowych. Nietoperzy nie czyści się, nie patroszy, nie zdejmuje skóry pokrytej delikatnym futerkiem, nie obcina skrzydeł. Idą do garnka w całości. Albo gotuje się go w całości, albo nie gotuje wcale. Może to brzmieć dziwnie, ale przecież niczym nie różni się to od jedzenia ostryg na żywo, czy ogóreczników morskich. 
Uczestnicy nietoperzowych uczt twierdzą, że zapach jest wspaniały, a smak mają owocowy. Nic dziwnego, bo latające lisy żywią się głównie owocami. Wnętrzności ich smakują, jakby zawierały nadzienie z kompotu owocowego. Nietoperza bierze się w usta w całości i żuje starannie. Po pewnym czasie ma się w ustach pełno futra. I to należy połknąć, tak przynajmniej nakazuje etykieta stołowa największych smakoszy nietoperzowego przysmaku - mieszkańców wyspy Guam, najokazalszej wyspy Archipelagu Marianów. 
Od pokoleń Chamarros, bo tak nazywają się mieszkańcy Guam, zajadali się nietoperzami z gatunku endemicznego dla Wysp Mariańskich. I wszystko było w porządku, dopóki zaludnienie było nieznaczne. Teraz, choć powoli obyczaj ten zanika, zanika on jednak wolniej niż populacja miejscowych lisów latających. Na Guam jest już tylko około 600 osobników, i choć od 1973 obowiązuje całkowity zakaz ich łowienia, można je dostać na czarnym rynku za kilkanaście dolarów od sztuki. Dla zaspokojenia rynku importuje się znaczne ilości nietoperzy z sąsiednich wysp Palau, Samoa, Truk i Pohnpei. Istnieje także duża podaż na Filipinach, ale miejscowi Guamczycy nie lubią nietoperzy filipińskich - są to latające psy, a nie lisy, a to doskonale odróżniają miejscowi smakosze.  
Na wielu wyspach Pacyfiku nietoperze jadane od wieków, ale najbardziej wybrednymi znawcami nietoperzowych dań są ciągle Chamorro z Guam.    

[QZC06::015]dir;[QRE01::163]p133;RCP05050\06\216;05-097

wstawka: ludowy motyw ozdobny z Nowej Kaledonii

 


A tak wygląda latający lis w obrocie handlowym na Pacyfiku

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
czerwiec 2003

v.22