Skiapody na Antypodach. 

W czasach kiedy Maorysi powoli zaczęli zaludniać wyspy Nowej Zelandii, w Hiszpanii, opanowanej przez Arabów, hiszpański ksiądz Beatus z Liebany (zm. 798) pracowicie zbierał wszelkie informacje o różnych krajach i rysował mapy. Mapa świata w jego wykonaniu załączona została anonimowo do 'Komentarza do Apokalipsy Św. Jana' (stąd na mapie wzięły się wizerunki dwunastu Apostołów). Oryginał nie zachował się, ale znanych jest kilkanaście kopii mapy wykonanych w średniowieczu. 
Wedle ówczesnych pojęć świat miał kształt koła, a lądy otoczone były morzami pełnymi rybek. 
Po należytym zorientowaniu mapy widać dosyć sensownie ulokowaną Grecję, Rzym, Morze Śródziemne z Cyprem i Kretą, i niezmiernie rozdęte tereny Palestyny. Odzwierciedla to przestrzeń zajmowaną przez Ziemię Świętą w wyobraźni ówczesnych chrześcijan. Sarmacja znajduje się daleko, na samym skraju świata. 
Afryka zaczyna się od Libii i kończy Etiopią. Wszystko to widać na poniższej mapie z 1060 r. i jej współczesnej, rysunkowej transformacji.  
 


 
Beatus, śladem wszystkich poprzedników sądził, że Afryka leży po północnej stronie równika. Na południe od równika były Antypody, zamieszkałe przez przedziwne, monstrualne stwory zwane z greki 'skiapodami' (cienionogi, cienioczłeki?). Skiapody miały jedną tylko nogę, ale nie do chodzenia, tylko do osłaniania się przed słońcem, które im widocznie bardzo doskwierało.
Na niektórych kopiach widać tylko zarys kawałka lądu antypodalnego, ale inne, artystycznie bardziej wypracowane wersje, podają pewne szczegóły dotyczące Skiapodów. Oto jedna i ilustracji z kopii wykonanej w roku 1060.   

Na ilustracji całej mapy widać wyraźnie, że noga służy Skiapodom jako parasol przed słońcem umieszczonym na wschodzie. 
Mieszkam w tej części świata już kawał czasu, ale jak dotąd Skiapodów nie widziałem. Zaznaczyć jednak wypada, że wiele jest jeszcze wysp na Pacyfiku, pustyń w Australii, i przepastnych wąwozów górskich w Irianie Zachodnim i Papui Nowej Gwinei niezupełnie spenetrowanych przez obecnych okupantów.. 

[QZC05::059]dir;RCP05079\04\075


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
maj 2003

v.20