(Cocos nucifera) owoceMedycyna a kokosy. 

Mało jest roślin dorównujących palmie kokosowej (Cocos nucifera) pod względem użyteczności dla człowieka. Pnie palmy kokosowej są doskonałym materiałem budulcowym i stolarskim. Ludy wyspiarskie stosują drewno do wyrobu łodzi nadających się do pokonywania olbrzymich przestrzeni pacyficznych. Liście (do 6 m długości) doskonale nadają się do krycia dachów przewiewnych domów tropikalnych, a młode listowie jest pożywną jarzyną. 
Po nacięciu młodych kwiatostanów wycieka obficie sok zawierający do 15 % cukrów. Z soku tego produkuje się syrop i cukier, a fermentowany daje wino kokosowe, z którego po destylacji i uszlachetnianiu otrzymuje się arak, wysokoprocentowy napój alkoholowy. 
Najwięcej zastosowań znalazły tzw. orzechy kokosowe, są to jednonasienne owoce pestkowe o masie w stanie świeżym dochodzącej nawet do 15 kg (średnio 8 kg). Olbrzymia pestka tego owocu otoczona jest grubą warstwą materiału włóknistego, z którego wyrabia się liny, kosze, plecionki, wycieraczki, łapcie, itp. Gruba łupina pestki służy do wyrobu misek i trwałych naczyń (i biustonoszy..). 
Najcenniejsze pod względem przemysłowym jest bielmo, biała substancja wyściełająca wnętrze pestkowca, stanowiąca materiał zapasowy dla zarodka. Po wysuszeniu nosi nazwę kopry, z której wytłacza się olej kokosowy i tłuszcz kokosowy. Potrząśnięte dojrzewające kokosy wyraźnie 'chlupoczą', ponieważ wypełnione są płynem stanowiącym pożywkę dla tworzącego się bielma. Jest to tz w. mleko kokosowe, białawy, orzeźwiający płyn, niezwykle bogaty w cukry i zawierający mnóstwo witamin i hormonów roślinnych. W botanice eksperymentalnej od dawna stosuje się mleko kokosowe jako doskonałą, naturalnie sterylną pożywkę dla kultury tkanek roślinnych 'in vitro'. Do tego bogatego katalogu pożytków, w czasie II Wojny Światowej Amerykanie walczący na wyspach Pacyfiku dorzucili jeszcze coś. Dokonali odkrycia, które ratowało życie rannym żołnierzom w warunkach izolacji, bez szpitalnego zaplecza. Okazało się, że mleko palmy kokosowej może służyć jako namiastka plazmy i uzupełnić płyny ustrojowe w przypadku wykrwawienia. Okazało się także, że sterylizowane włókno kokosowe doskonale nadaje się do zaszywania ran, na dodatek zaszywane nim rany szybciej się goją niż po zastosowaniu tradycyjnych nici chirurgicznych, które w owych czasach otrzymywano z jelit owczych (catgut). 

[QZC06::003];[RIO00::117];[TZE01::099][RIO05::018];QCP05082\07\023;RCP05066\26\193

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
maj 2003

v.20