Ingres
Autoportret (1859)


Dziewczyna - nosicielka wody.

Zaopatrywanie rodziny w wodę, wyprawy do źródła czy studni, to czynności wielce szanowane w kulturach ludowych. W Rumunii spotkanie dziewczyny niosącej wodę ze źródła przynosi szczęście, a dziewczyna niosąca wodę obdarza wszystkich spotkanych życzliwym uśmiechem, jako nosicielka szczęścia. Widać to na ślicznym zdjęciu z lat trzydziestych ubiegłego wieku wykonanym na rumuńskiej prowincji. Spotkanie dziewczyny z pustym dzbanem było złą prognozą, dziewczyna była zasmucona i zawstydzona tym, że sprawia spotkanym przykrość. 
Motyw dziewczyny z dzbanem podjął
Jean-Auguste-Dominique Ingres  (1780 - 1867) w znanym obrazie 'Źródło' (1856). Ale jaka ta dziewczyna Ingresa jest nierealna, pewnie jakaś niedojda czy niemota. Nie dość, że wylewa wodę z pustego już dzbana, co wynika z profilu strumienia wyciekającej wody, ale na dodatek dziewczyna ta, miejmy odwagę spojrzeć prawdzie w oczy, nic na sobie, poza dzbanem, nie ma! Jest po prostu zupełnie goła i to nie wiadomo dlaczego...  Jak pięknie kontrastuje z nią wiejska elegantka w przyzwoitym, ludowym stroju rumuńskim. 
Zdumiewająca jest jednak identyczność scenki. Z biografii Ingresa wynika, że do Rumunii nie podróżował, nie sądzę też, by śliczna Rumunka fatygowała się do Paryża czy Rzymu, żeby podpatrzeć, jak tam nosi się wodę, a jednak podobieństwo jest uderzające.

 


Rumunka, (c. 1930)

i
Ingres, 'Źródło', (1856)

 

QZC05::018]dir; [QAB02::789]p126;QCP05094\03\105

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
maj 2003

v.20