Uwiecznienie za dobry obiad z deserem.

W czasach, kiedy morza pełne jeszcze były tajemniczych, nie nazwanych przez nikogo wysp, każdy z wilków morskich, któremu wydawało się, że ujrzał jakąś wyspę po raz pierwszy i podał jej współrzędne geograficzne, mógł nadać jej wybraną przez siebie nazwę uwieczniając w ten sposób jakieś wydarzenia czy okoliczności, nazwiska władców, a często po prostu swoich znajomych i przyjaciół. 
Cieśnina Torresa łącząca Morze Koralowe z Morzem Arafura, oddzielająca Australię (Queensland) od Papui Nowej Gwinei pełna jest niebezpiecznych wysp i raf, teraz już dokładnie ponazywanych i opisanych. 
W dawnych czasach kapitanom brak często było pomysłów, jak poszczególne wyspy ponazywać. I tak mamy tam wyspy Środa, Czwartek, Piątek i Niedziela. To nazwy nadane wyspom przez kapitana Bligh podczas słynnej wędrówki z Tahiti, kiedy to zbuntowała się załoga skuszona wdziękami tahityjskich kobiet i wysadziła kapitana i kilkunastu członkówzałogi na małą łódź, licząc, że się potopią. Kapitan Bligh tak dzielnie wojował z żywiołem, że wrócił do Anglii, wprawdzie bez drzew chlebowych, ale za to z opisem nowych wysp i zatok. Nieznaną wyspę mijaną w środę nazwał Środą, następnego dnia ochrzcił Czwartek, potem Piątek, wreszcie przyszła kolej na Niedzielę. Kapitan był śmiertelnie zmęczony, nic dziwnego, że zbrakło już mu innych pomysłów wobec natłoku nowych wysepek. 
W innych okolicznościach, pewien kapitan, pewnie z nudów, zapowiedział kucharzowi, że jeśli przygotuje naprawdę dobry obiad, zostanie uwieczniony na mapach świata. Kurzach zrobił co mógł, stworzył gastronomiczne cudeńko. Kapitan w podzięce kazał mu popatrzeć przez okienko kajuty - widziana pobliska wyspa zostanie nazwana Twoim imieniem - rzekł kapitan. Na co, łasy na sławę kucharz odpowiedział, że przecież jest jeszcze wspaniały deser. Kapitan po zjedzeniu deseru wezwał kucharza raz jeszcze - a ta teraz wyspa także będzie nosiła twoje imię w uznaniu za deser. I tak ochrzczono dwie wyspy w Cieśninie Torresa - Wyspę Adolpha i Małą Wyspę Adolpha, bo Adolphus było na imię kucharzowi.. 

[QZC05::089];[QAB03::835]p139;[RCP00::023]

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
kwiecień 2003

v.19