Pępek Prarodziców. 

Zagadnienie, czy Adam miał pępek niepokoiło filozofów od początku świata. Adamowi pępek nie był potrzebny, ale jakoś głupio wyobrazić sobie ojca ludzkości bez pępka. Rzecz rozwiązał Philip Henry Gosse. Około 125 lat temu napisał poważne dzieło p.t. "Omphalos" (po grecku - pępek). Dowodzi w nim, że Bóg stworzył Adama w taki sposób, jakby Adam miał za sobą ludzką przeszłość. Obdarzył go więc pępkiem, paznokciami, włosami, cechami sugerującymi poprzedzający stworzenie wzrost i rozwój. Argumenty wydają się być przekonywujące, pozostańmy więc przy tym - Adam miał pępek. Ten sam tok rozumowania przyjęli współcześni kreacjoniści. Zaakceptowali ten punkt widzenia też wszyscy mniej znani, i ci bardzo znani malarze. Przejrzałem kilkadziesiąt dzieł malarskich z Ewą i Adamem - nie znalazłem ani jednego przykładu pozwalającego sądzić, że być może nasi Prarodzice nie mieli pępka. 
Bardzo też dziwne, że w dostępnej mi literaturze pępkologicznej nie znalazłem jasnego stwierdzenia, ile pępków ma człowiek. Wygląda na to, że nikt tego nie policzył dokładnie, choć wydaje się to takie proste. Ale badań jakichkolwiek brak. Nie wiadomo, ilu jest między nami dwupępkowców, ilu trójpępkowców itd. Jeśli mogą być osobnicy z trzema rękami, dwiema głowami, to chyba są też z kilkoma pępkami. Dziwne też, że nimfy w sztuce też mają pępki, choć nie wiadomo skąd. 
Jedna jeszcze sprawa zwróciła moja uwagę w tym względzie. Otóż na wspaniałym obrazie Flamandczyka Hugona van der Goes (1440 - 1482) zatytułowanym "Upadek", oprócz Adama i Ewy, widzimy też szatana - kusiciela w postaci dziewczyny. I owa szatan-dziewczyna nie ma pępka! Proszę popatrzeć - 

[QZC05::098];[TZE01::262];QCP05094\19_art\088

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
maj 2003

v.20