Jedno zdumenie dziennie...


Rocznica bitwy pod Monte Cassino.

..czerwone maki na Monte Cassino nie są wcale czerwieńsze niż maki tego samego gatunku (Papaver rhoeas L.) w Polsce, we Włoszech i innych regionach świata. 
Sam sprawdzałem, byłem tam w czasie masowego ich kwitnienia... Owszem, jest ich wiele na stokach widocznych z Polskiego Cmentarza, w sezonie naprawdę pięknie się czerwienią, ale na pewno tą samą czerwienią co wszystkie maki świata! 
Wyciągnijmy z tego odpowiedni, rocznicowy wniosek....

[Tekst piosenki 'Czerwone maki na Monte Cassino', która urosła prawie do rangi narodowego powojennego hymnu podziemnego, wraz z nutami i tłumaczeniem na angielski, oraz melodia w formacie MID znajduje się tu.]

Feliks Konarski (Ref-Ren), autor piosenki, opisał pięknie jej genezę i atmosferę panującą w Armii Andersa w książce wydanej własnym nakładem p.t.:

Piosenki z plecaka Helenki
Rzym 1946

Książkę tę zamieściłem w sieci, można ją przeczytać tu

Niedawno Teatr Nowy w Zabrzu przeniósł na scenę ostatni wieczór autorski Feliksa Konarskiego, który odbył sie w Chicago w 1989,  na krótko przed śmiercią autora. Spektakl utrwalono na płycie. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z kierownikiem muzycznym teatru p. Marzeną Mikułą-Drabek


A załączona poniżej ilustracja, to wcale nie gołąbek pokoju, a 'gołąb bojowy'. W trudnych warunkach terenowych pod Monte Cassino, zarówno Anglicy jak i Niemcy posługiwali się gołębiami do przekazywania informacji o pozycjach wroga. Radio często było zawodne. 

 

Po obu stronach zginęło lub zostało rannych 350.000 żołnierzy. 

[QZC05::097];[TZE02::200];[RIO56::075]p111;[QCU00::006]

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

Site Meter
maj 2003

v.20