Święty Franciszek Ksawery i odsalanie wody morskiej.

Święty Franciszek Ksawery (Xavier) (1506-1552), portugalski misjonarz baskijskiego pochodzenia, jeden z założycieli zakonu Jezuitów, całe życie podróżował nawracając tysiące 'niewiernych' na wiarę katolicką. Terenem jego szczególnej działalności był daleki wschód. W 1541 udał się do Goa, wówczas kolonii portugalskiej przodującej w wymianie handlowej z Europą, został nuncjuszem papieskim Wschodu, i tam miał swoją główną siedzibę i liczną grupę wiernych. 
Prowadził jednak bardzo ruchliwy żywot, nawracał w południowych Indiach, na Cejlonie (obecnie Sri Lanka), na Molukach i na Półwyspie Malajskim. Po bardzo owocnym pobycie w Japonii postanowił chrystianizować Chiny. Udał się tam w 1552, ale zachorował i zmarł na małej wyspie Chang-Chuen-Shang u wybrzeży Chin, nie dokończywszy swego dzieła. 
Z natury rzeczy Św. Franciszek wiele czasu spędzał w podróży. Sam przejazd z Lizbony do Goa trwał w tamtych czasach trzynaście miesięcy. Teren jego misji był bardzo rozległy a owieczki rozsiane po różnych wyspach dostępnych tylko po miesiącach podróży. Na dodatek Św. Franciszek fizycznie nie znosił podróży morskich, bez przerwy chorował na morską chorobę. Podziwiać trzeba upór i poświęcenie tego misjonarza. 
Na marynarzy i morskich podróżników czyhało wiele śmiertelnych niebezpieczeństw. Jedną z plag była śmierć z pragnienia - zabłąkany statek, po spożyciu zapasów słodkiej wody, był w owych czasach skazany na zagładę. Sytuacja taka zdarzyła się w czasie podróży z Goa do Japonii. I tu okazały swoją wartość niezwykłe właściwości stóp Świętego. Załoga obwiązała misjonarza taśmami z prześcieradeł (jak widać na ilustracji, zrobiono to bardzo fachowo), i spuściła go za burtę. Jak tylko stopy Św. Franciszka dotknęły wody, natychmiast stawała się ona zdatną do picia. 
Niestety nie znamy mechanizmu owego odsalania wody słonej. Gdyby rozszyfrować tę sprawę, życie w krajach arabskich byłoby zupełnie inne, niż jest teraz.. 
Święty Franciszek Ksawery jest patronem misji zagranicznych, Goa, Indii, Japonii, Mongolii Zewnętrznej i turystyki. Czy specjaliści od odsalania wody morskiej, od jonowymienników, wreszcie od chemii morza mają swojego patrona? Podsuwam nieśmiało myśl .. 


 [QZC05::028][QAB00::300]p416;[QAB03::043]p111;[QAB02::416]p72

 

 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

marzec  2003
v.21

Site Meter