Co ona chciała przez to powiedzieć..

Skoro ta Wenus jest taka przepiękna, a trudno temu zaprzeczyć (121 : 97 : 129 przy wzroście 204!), każdego prawdziwego mężczyznę dręczy natychmiast pytanie - co ona z tą swoją pięknością robiła, czemu taką akurat przyjęła pozę, jednym słowem, co chciała przez to powiedzieć. Tajemniczości dodaje fakt, że w wyniku przedziwnych perypetii związanych z przeszmuglowaniem rzeźby z Milo, utraciła ramiona. 
Różne były próby uzupełnienia posągu. Znana jest Wenus zreperowana na dziwkę-kusicielkę przywołującą palcem klienta, co byłoby w zgodzie z opadającym, skromnym giełzłeczkiem. Inna wersja przedstawia ją z jabłkiem w ręku, drugą ręką podtrzymuje owe giełzłeczko, co z kolei bardzo pasuje do greckiej mitologii. W literaturze poważnej i mniej poważnej jest wiele innych wersji. 
Najbardziej zbliżona do prawdy wydaje się być niezbyt romantyczna, ale oparta na greckich realiach - Wenus jako prząśniczka. Tak przynajmniej przedstawia ją znana badaczka historii tkanin i tkactwa, Elizabeth Wayland Barber. Opinię swoją popiera przyziemnym badaniem umięśnienia Wenus i stwierdza, że układ mięśni barek odpowiada układowi mięśni obserwowanym przy zestawie ruchowym w czasie przędzenia.
Proszę porównać Wenus z Luwru, z Wenus po włożeniu jej do rąk starogreckiego sprzętu prząśniczki. Warto dodać, że w starożytnej Grecji przędzenie było zajęciem bardzo szacownym, nie wstydziły się go królowe i boginie. 
Ale wpadła mi też w ręce stara fotografia rumuńska z pierwszej połowy dwudziestego wieku. Inna twarz, przyzwoitsze odzienie, ale ruch ten sam.

 

I jeszcze jedno zdjęcie. Inny kraj, inna kultura, inna rasa, inne czasy, w kądzieli wełna lamy, a nie owcy, ale zajęcie to samo. Wyobrażam sobie, że gdyby ta peruwiańska wieśniaczka stanęła, natychmiast przyjęłaby postawę Wenus. Scenki takie oglądać można i dziś w Peru i Boliwii. 

[QZC05::016];[QRE01::131]p237;QCP05082\18\046;QAB02::789]p120;[QAB02::793]p130


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

marzec 2003
v.18

Site Meter