Dysk z Phaistos (1600 BC)

 

 

 

 

 


Pierwsze ruchome czcionki. 

Wiemy wszyscy, Johann Gutenberg (1400 -1468), 'Biblia' drukowana ruchomymi czcionkami (1455), przewrót w rozpowszechnianiu informacji, itd. Oczywista rewolucja. 
Ale ... ruchomymi czcionkami posługiwali się już starożytni Kreteńczycy. Słynny 'Dysk z Phaistos', liczący sobie około 3600 lat, 'pisany' był ruchomymi czcionkami. Były to sztance wykonane z brązu ze starannie cyzelowanymi znakami graficznymi na końcu. Wyciskano nimi poszczególne znaki-sylaby w glinianym 'placku' (16 cm średnicy). Znamienne, że Minojczycy nie widzieli szerszego zastosowania tej techniki i po prostu rzecz poszła w zapomnienie. 
Ale i na Dalekim Wschodzie wyprzedzono ówczesną Europę. W Chinach kowal-alchemik Bi Sheng w 1045 wykonał ruchome czcionki ze znakami chińskimi. Potem byli inni, którzy posługiwali się innymi materiałami, drewnem, metalem, a także porcelaną. Technika ta jednak nie przyjęła się, i aż do dziewiętnastego wieku w Chinach, Korei i Japonii produkowano książki ksylograficzne (odbijane z bloków drzeworytniczych). 
Niemniej dysk z Phaistos uznać trzeba za najstarszy tekst literacki pisany ruchomymi czcionkami. Przynajmniej w tym względzie nie wyprzedzili nas Chińczycy..     

[QZC0::4087];QRE01124-077;[QNK12::038]

 


Dysk z Phaistos (1600 BC) (fragment w pow.)

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

luty  2003
v.18

Site Meter