Antarktyczna msza św.

20 stycznia ks. Liberio Andreatta, dyrektor administracyjny włoskiego biura pielgrzymkowego, przy temperaturze minus 30 stopni Celsjusza, odprawił pierwszą mszę św. na Biegunie Południowym. Ksiądz Andreatta odprawił także dwa lata temu (Wielkanoc 2001) pierwszą mszę św. na Biegunie Północnym. 

Prasa

Od wiek wieków odprawiono pierwszą mszę św. na nowo odkrytych kontynentach, czy wyspach. Był to symbol wzięcia w posiadanie, czy wzięcia pod opiekę przez kościół nowych terenów. Robił to Kolumb, robiono to w Nowej Zelandii i Australii. 
Jednym z bardziej egzotycznych miejsc była msza św. odprawiona przez Św. Brendana (484-577) w czasie jego wędrówek po Atlantyku, kiedy to odkrył, zdaniem niektórych badaczy, Amerykę Północną. Odprawił mszę na wyspie, która okazała się być .. wielorybem, jak świadczy o tym ilustracja z 'Navigatio Sancti Brendani'. 
W omawianym, współczesnym przypadku, miejmy tylko nadzieję, że pingwiny nie znalazły się w zasięgu kropidła ks. Liberio (p. konsekwencje podobnej inicjatywy opisane przez Anatola France'a w 'Wyspie pingwinów'). 
Przypuszczam, że mszę odprawiano nieraz już w samolotach i w łodziach podwodnych. Nie słyszałem o statkach kosmicznych w tej materii. Teraz już chyba tylko na nie kolej, no i na księżyc i Marsa. 

[QZC04::080];[BAB07::314]p29;RCP05033\Kerv\076

 

 


Św. Brendan wedle 'Navigatio Sancti Brendani'.

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

luty  2003
v.18

Site Meter