Przekroczenie uprawnień.

Na kary ośmiu i 16 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Słupsku (Pomorskie) dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie swoich uprawnień i ograbienie ofiar wypadku samochodowego. 
Obaj zostali oskarżeni przez prokuraturę o zabór 2 tys. niemieckich marek należących do ofiar wypadku, do jakiego doszło w podsłupskich Sycewicach w 1999 roku. 

Prasa

A jednak policjantom nie wolno okradać ofiar wypadku, bo wtedy przekraczają swoje uprawnienia. Ale skąd mieli oni o tym wiedzieć? Czy istnieje w regulaminie Policji paragraf zabraniający okradania ofiar wypadku? 
Początkowo wydawało mi się, że to jakiś lapsus językowy. Ale nic z tego. Z rozwinięcia komunikatu wynika, że po prostu przekroczyli uprawnienia, stąd tak łagodny wyrok i to z zawieszeniem. Oczywiście będą się odwoływać..
Zastanawiające, jaki wymiar kary przewiduje kodeks dla zwykłych obywateli okradających ofiary wypadku drogowego. Chyba nie przekraczają swoich uprawnień, ostatecznie każdy ma prawo kraść, jak wynika z kontekstu. 

[QZC04::075]  

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

luty  2003
v.18

Site Meter