Perła kokosowa.

Kupując w sklepie kokosy (Cocos nucifera) zwykle przystawiamy je do ucha, potrząsamy i słuchamy, czy zawierają smakowitą 'wodę kokosową' ('mleko kokosowe' to nie to samo, to już przerobiona kopra w taki sposób, że można ją pić). Każdy owoc ma trzy 'oczka', bardziej miękkie fragmenty skorupy, poprzez które kiełkująca roślina wysyła na świat pierwszy liść i korzeń (p. il.). 
Raz na milion czekać nas może niespodzianka - bo tylko tak rzadko zdarzają się owoce 'ślepe', bez tych oczek. I wtedy szczególnie warto zainteresować się takim owocem, ponieważ może w nim siedzieć botaniczny klejnot - 'kokosowa perła'. 
Jest to kulisty twór przypominający prawdziwą perłę o pięknym blasku. Czasem może być lekko podbarwiona, na przykład na zielonkawo - i taką perłę każdy może kupić za $300 (widać ją na załączonej ilustracji). W skarbcach hinduskich maharadżów znajduje się pewna liczba znacznie okazalszych kokosowych pereł, traktowanych jak klejnoty najwyższej klasy, oprawiane bywają w srebro i złoto. 
Zdania na temat pochodzenia i składu chemicznego kokosowej parły są podzielone. Niektórzy nawet sądzą, że wszystkie znane okazy są sprytnym fałszerstwem. 
Georg Eberhard Rumphius, zwany Pliniuszem Indii, który pierwszy opisał perłę kokosową już w XVII wieku i przeprowadził prostą analizę, był zdania,  że jest to związek wapnia. Inni twierdzą, że ma naturę opalu (związek krzemu), wreszcie Instytut Gemmologii w Bazylei orzekł, że wszystkie perły kokosowe, które poddano tam analizie, były falsyfikatami. 
Niezależnie, czy prawdziwe perły kokosowe istnieją, czy nie, mają one wielką moc jako talizmany. Zdaniem fachowców od różnych energii i fluidów, perła kokosowa ma zdolność odpędzania energii negatywnych (cokolwiek to znaczy), przyciąga szczęście, podnosi obroty handlowe i gwarantuje sukces towarzyski przez stymulowanie osobistego magnetyzmu (!) osoby, która ją posiada. 
Perły kokosowe ze skarbców indyjskich maharadżów są tak wartościowe, że po prostu nie mają ceny. Jedną taką perłę wystawiono w Ogrodzie Tropikalnym Coral Gables i można ją oglądać w Internecie

[QZC04::044];RCP05082\07\023;

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

styczeń 2003
v.17

Site Meter