kg/osoba
USA 721
Finlandia 624
Kanada 601
Holandia 497
Dania 475
Norwegia 472
Węgry 463
Luksemburg 445
Szwajcaria 441
Japonia 411

Kto śmieci i ile.

Od Antarktyki do Himalajów, od Atacama do Grenladii, śmieci są wszędzie. I wygląda na to, że ilość ich będzie wzrastać. 
Przypatrzmy się tabelce, w której wykazano ile kilogramów odpadków produkuje rocznie jedna osoba w różnych krajach. Przodują oczywiście Amerykanie, ale pewnym zaskoczeniem jest wysoka lokata Finów w tej konkurencji i innych krajów skandynawskich. Wynika z tabelki jasno, że nie ma to nic wspólnego z charakterem narodowym, a po prostu z zasobnością społeczeństwa. Przykra to okoliczność jeśli jeszcze dodać, że np. w Ameryce kupuje się dwa razy więcej  żywności niż się zjada. Połowa idzie na śmietnik..
Oczywiście zupełnie innym zagadnieniem są odpady przemysłowe czy sanitarne, ale kolejność poszczególnych krajach w takim wykazie nie wiele by się różniła od tego, co widzimy obok. 
Co z tym fantem zrobić? Jedyne wyjście to ograniczyć maksymalnie niepotrzebne opakowania i objąć recyklizacją co tylko się da. A da się, mniejszym czy większym kosztem, prawie wszystko. 
A jako ciekawostkę można dodać, że najpospolitszym śmieciem w dosłownym tego słowa znaczeniu, to znaczy rzeczą wyrzuconą gdziekolwiek, w parku czy na ulicy, są niedopałki papierosów i .. papierki od cukierków. 

VA770p176


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

styczeń 2003
v.17

Site Meter