flaga, pod jaką pływał Cook

Jedno zdziwienie dziennie - ...



Twórcza księgowość odkrywcy Nowej Zelandii.

James Cook (1728 - 1779) wykazał w czasie słynnej podróży w latach 1768-71, że nazwane przez Abela Tasmana wybrzeża Staaten Land nie są częścią Kontynentu Południowego, którego poszukiwano zawzięcie, ale dwiema wyspami, które nazwano Nową Zelandią. 
Na pokładzie statku Cooka 'Endeavour' znajdowały się 94 osoby, w tym 55 osób liczyła załoga, 14 osób liczyła kadra oficerska, obronę stanowiło 12 marynarzy piechoty morskiej, jeden astronom i dziewięciu 'dżentelmenów', na dobór których Cook nie miał wpływu. Desygnowani byli przez Admiralicję i Towarzystwo Królewskie. Rej wodził wśród nich sławny potem Joseph Banks. Oprócz tego były na statku dwa charty Banksa, trzy koty, 7 owiec, 4 świnie, dwa tuziny kur i kurczaków, oraz słynna koza (dżentelmeni z grupy uczonych musieli mieć mleko do porannej kawy), która zasłużyła się już w poprzednich wyprawach swoimi rogami - wypraszała namolnych gości na swój sposób bódłszy ich nielitościwie. 
Szczegółowy przegląd listy pasażerów i załogi wykazuje jednak, że znajdował się tam też niejaki James Cook (sługa, lat 5) oraz Nathaniel Cook (młodszy marynarz, lat 3). Ale ci dzielni wędrowcy nie dotknęli stópkami statku, ani nowozelandzkiej ziemi, choć formalnie stanowili załogę. Byli jej fikcyjnymi członkami i w rzeczywistości siedzieli pod Londynem pod matczyną opieką żony Cooka - Elżbiety. Chodziło o to, że w brytyjskiej marynarskiej karierze, aby dochrapać się stanowiska porucznika, trzeba było mieć określony staż przebywania na morzu. W odpowiednim więc momencie, kiedy przyszła ich pora na prawdziwą służbę marynarską, okazywało się, że to stare wygi morskie i awanse mieli w kieszeni. 
Była to proceder karalny, kapitanowi groził za to sąd wojenny, niemniej praktykowany w brytyjskiej marynarce od lat. Cook na ogól bardzo przestrzegał prawa, w tym przypadku jednak zaryzykowal dla dobra swoich pociech. 
Była to swego rodzaju 'księgowość kreatywna' osiemnastowiecznej Anglii. 

[QZC03::068];[QRE01::107]p109,113

 


I tak, małe Cook'czątka, zamiast hasać se po morzach i oceanach, siedziały w Anglii pod okiem tej oto pani, no, wtedy była nieco młodsza.. 

(foto: Elizabeth Cook w okresie wdowieństwa)

 


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

grudzień 2002
v.10

Site Meter