Trufle, Tuber melanosporum

Jedno zdziwienie dziennie - ...Msza z truflami.

Corocznie w dzień Św. Antoniego (17 stycznia), w małej prowansalskiej  miejscowości Richerenche, odprawiana jest masz w intencji trufli, truflarzy i truflarstwa. Mistrzowie miejscowej kongregacji truflarzy pojawiają się w uroczystych strojach a na tacę zbiera się nie pieniężne datki, ale .. trufle. Kolekta w czasie takiej mszy przynieść może kilka kilogramów cennego grzyba, co oznacza kilkanaście tysięcy dolarów przeznaczanych na potrzeby koscioła. 
Uroczysta msza odprawiana jest w dzień Św. Antoniego (Wielkiego) ponieważ kochał on świnie, a bez świń nie ma prawdziwego truflarstwa. Dlatego jest on oficjalnym patronem truflarzy i truflatrstwa, co nie przeszkadza mu opiekowac się także koszykarzamai, szczotkarzami, rzeźnikami, wszelkimi zwierzętami domowymi, grabarzami, świńmi, oraz pomagać w potrzebie cierpiącym na egzemę i tzw. 'ogień św. Antoniego' czyli ergotyzm. 
Trufle (Tuber melanosporum), jak wiadomo, rosną pod ziemią i tylko dobry węch świni potrafi wskazać miejsce ich występowania. Do 'wyniuchiwania' trufli nadają się też tresowane psy, ale świnie są w tym względzie sprawniejsze. Same są łase na trufle i czasem potrafią uszczknąć nieco cennego grzyba, trzeba je więc w odpowiednim momencie powstrzymywać w konsumpcyjnych zapędach, co widać na załączonej ilustracji. Psy truflami interesują się tylko dla sportu i ani im w głowie jedzenie czegoś takiego.  
Richerenche jest stolicąs truflarstwa, okolica słynie z trufli najwyższej jakości i tu właśnie odbywaja się najważniejsze targi i truflarskie jarmarki corocznie od końca listopada do kwietnia, na które zjeżdżają się truflarze całego świata.

[QZC03::045];[RIR69::073];[QNK05::094];[QIL82::007]; BAB3043p22

 

  


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

grudzień 2002
v.10

Site Meter